METROPOL
METROPOL

05 Nisan 2021

Dünyaca Ünlü Sanatçılardan Mini Başyapıtlar

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

sergi

Barney Hindle © Pallant House Galerisi

Dünyaca ünlü sanatçılar mini başyapıtlarının yer aldığı bir sergide karşımıza çıkıyor. Pallant House Galerisi, İngiltere'nin en büyük sanatçılarının küçültülmüş çalışmalarını sergilemeye hazırlanıyor. 34 çağdaş İngiliz sanatçının 80 orijinal minyatür sanat eserinin yer aldığı bir sergi, Haziran ayında West Sussex’teki  Pallant House Gallery'de sanatseverlerle buluşacak.

Beş metreden daha kısa bir vitrinde sahnelenen “Masterpieces in Minature: The 2021 Model Art Gallery” başlıklı sergide, Julian Opie'nin heykelleri, Grayson Perry ve Edmund du Waal'ın seramikleri, Gillian Wearing'in fotoğrafları, Damien Hirst, Maggi Hambling ve Tacita Dean'ın resimleri ve John Akomfrah'ın bir enstalasyonunu içeren - hepsi bir pound madeni para boyutundan daha büyük olmayan eserleri yer alacak.

Pallant House direktörü Simon Martin, "Herkesin dünyasının daraldığı ve sanatçıların stüdyolarına ulaşamadığı ilk kilitlenmenin zirvesinde, bu durumdan yönetilebilir ve olumlu bir şey yaratmak için ne yapabiliriz diye düşünüyordum," diyerek serginin ilham kaynağını açıklıyor. Martin ayrıca, serginin “oyuncak bir bebek evi” olmadığını, ciddi bir çalışmanın ürünü olduğunu da, “Bu işlerin her biri ciddi, içinde ciddi kavramsal mesajlar var. Tam ölçekli bir binada yapacağınız küratöryel görüşmelerin aynısını yapıyoruz. Aydınlatma, döşeme, konumlandırma… Her biri özenle çalışıldı,” diyerek vurguluyor.

Sergi, 26 Haziran’da kapılarını açtıktan sonra 2022 baharına kadar Pallant House Galerisi’nde ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek.

ETİKETLER: SERGİ , PALLANT HOUSE GALERİ