METROPOL
METROPOL

10 Mart 2021

Banksy’den Anlamlı Destek

EDİTÖR: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Toplumsal sorunlara ve adaletsizliklere dikkat çeken işleriyle bilinen anonim sokak sanatçısı Banksy, pandeminin ilk dalgası sırasında Southampton Hastanesi’nin duvarına yaptığı ‘Game Changer’ isimli çalışmasını sağlık çalışanlarına bağışlamak üzere açık artırmaya çıkarıyor.

‘Game Changer’ isimli çalışmada, süper kahramanlar Batman ve Spiderman’in oyuncaklarını sepete atmış küçük bir çocuğu, hemşire bebekle oynarken resmetmişti. Hastanenin acil bölümünde asılı olan tablo 23 Mart’ta açık artırmaya çıkacak ve elde edilen gelir Ulusal Sağlık Hizmetleri’ne fon olarak aktarılacak. Eserin açık artırmada 2.5-3.5 milyon pound (26.5-37 milyon lira) arası bir fiyata alıcı bulması bekleniyor.

Banksy

Banksy/ Instagram

Çalışma sonrasında Banksy, "Yaptıklarınız için hepinize teşekkür ederim. Bu resim siyah beyaz olsa da ortamı biraz aydınlatacağını umuyorum" diyerek bir de not paylaşmıştı.

Müzayede şirketi Christie’s, tablonun ‘umudun resmi’ olduğunu belirterek, dünya çapında pandemiyle ön saflarda mücadele edenlere bir saygı ve hayranlık duruşu olarak nitelendirdi.

Haberi ilk kez bildiren BBC'ye konuşan hastane CEO'su Paula Head ise "İnsanlar yoğun hayatlarında bir an durup bu sanat eserini düşünmek, yansıtmak ve takdir etmek için hastanedeki herkes tarafından gerçekten değerli olacak. Hiç şüphesiz hastanemizde çalışan ve bakılan herkes için büyük bir moral desteği olacaktır" diyerek bu anlamlı destek için teşekkürlerini dile getirdi.

 

ETİKETLER: BANKSY