METROPOL
METROPOL

21 Ekim 2021

Banksy’nin Hamlesi Rekor Fiyata Satıldı

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

banksy, love is in the bin

@sothebys

2018 yılında sosyal medyadan televizyonlara, sanat dünyasında oldukça ses getiren bir olay yaşanmıştı. Farklı duvar çalışmaları ve müdanasız tavrıyla ünlenen Banksy'nin en bilinen eserlerinden biri olan Girl With Balloon müzayedeye çıkmıştı. Satışı gerçekleştikten saniyeler sonraysa yapılan çalışma kendini bir noktaya kadar imha etmişti. Bunun Banksy’nin bir protestosu mu yoksa müzayede eviyle yapılan ortak bir hamle mi olduğu tartışmaları sürerken, çalışma yeni ismiyle satıldığı yere geri döndü.

banksy, love is in the bin

@banksy

Love is in the Bin adıyla tekrar dirilen eser 4 ila 6 milyon arası bir açılış fiyatına sahipti. Yaklaşık 10 dakika süren telefon trafiği ve 18 tur süren fiyat yükseltmelerin ardından çalışmanın yeni hali 18.6 milyon pounda satıldı. İlk satıldığında yok olmanın eşiğine gelen çalışma için Sotheby's’in başkanı Alex Branczik şu açıklamayı yapmıştı; “Tarihte ilk kez bir sanat eseri müzayede sırasında kendini yarattı.”

Banksy’nin yarım kalan bu hareketi hafızalarda tazelenirken yeni hali ve yeni adıyla çok daha yüksek bir fiyata alıcı bulmasını da sanat dünyasının ufak bir ödeşmesi olarak görmek mümkün.

 

 
 
 
View this post on Instagram

Sotheby's (@sothebys)'in paylaştığı bir gönderi

ETİKETLER: BANKSY , LOVE İS İN THE BİN , SANAT , GİRL WİTH BALLOON