08 Ekim 2018

Banksy'nin Kırmızı Balonlu Kız Eseri 1.4 Milyon Dolara Satıldı

YAZI: ZEYNEP GÜR

banksy 

Geçtiğimiz Cuma günü gerçekleşen Sotheby's müzadeyesinde Banksy yine provokasyon dersi verdi. Müzadeyede açık artırma ile satışa sunulan Banksy'nin ünlü "Kırmızı Balonlu Kız" eseri, sanat koleksiyonerine 1.4 milyon dolara satıldı; fakat maalesef tek parça halinde değil! Satıldıktan saniyeler sonra kendi kendini imha eden Kırmızı Balonlu Kız eseri karşısında herkes şaşkına döndü. Kendi Instagram hesabından paylaştığı videonun altına "Going, going, gone..." yazarak bu durum karşısında sanatsal boyutta ne kadar eğlendiğini gösteren faili meçhul sokak sanatçısının bunu uzun süredir planladığı ortaya çıktı. Henüz böyle bir müzayedenin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği bile belli değilken, meşhur tablosunun arkasına kağıt parçalayıcı yerleştiren İngiliz sokak sanatçısı her zamanki gibi yine şahsına münhasır sanatsal yaklaşımını ortaya koydu. 

Trajikomik olay karşısında, "Az önce Banksy'lendik!" açıklamasında bulunan Sotheby's Senyör Direktörü ve Çağdaş Sanat Bölümü Başkanı Alex Branczik, sözlerine şöyle devam etti: "Kendisi tartışmasız en büyük İngiliz sokak sanatçısı, ve bu akşam hepimiz Banksy'nin dehasının bir kısmına şahit olduk." 

Kırmızı Balonlu Kız, Banksy'nin kendi kendini sabote ettiği tek eseri olabilir, fakat en pahalı eseri olduğu söylenemez. Orijinali Damien Hirst'e ait olan Keep It Spotless eseri, 2008 yılında 1.8 milyon dolara satılmıştı. Banksy'nin yüksek fiyat etiketli eserleri listesinde; Space Girl and Bird ($479,926), Think Tank ($516,120), Rembrandt ($541,761), Silent Majority ($550,000), Vandalized Phone Box ($550,000) ve The Rude Lord ($550,314) eserleri de yer alıyor.

ETİKETLER: BANKSY , SOKAK SANATÇISI