05 Mayıs 2017

Banksy'den Eleştiri Niteliğinde Bir Otel: Walled Off Hotel

YAZI: LEYLA HAZAL ÇETİN

Bansky - Walled Off

Geçtiğimiz yıla kadar Banksy ile tanışmamış olanlar, İstanbul’un eski binalarına yaptığı portreleriyle karşılaşmıştır. Kendine has eleştirel tarzı ile, Banksy’nin her projesi bir protesto niteliğinde. Efsanevi İngiliz sanatçının gündeminde bu kez, İsrail’in Filistin ile arasına ördüğü tartışmalı duvar var.

Batı Şeria’nın etrafında örülü duvar, İsrailliler için bir güvenlik duvarıyken, Filistinliler içinse hareket özgürlüğünü kısıtlayan bir ayrım duvarı. Peki ya Banksy için? 14 ay süren çalışmanın sonunda yarattığı ve savaşı tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren yeni otelin adresi.

Bansky - Walled Off 

Otelin adı, durumunu anlatmaya yetiyor: ‘Walled Off’ yani Duvarlarla Çevrili. Sanatçı kendi yarattığı oteli “Dünyanın en kötü manzarasına sahip oteli” olarak nitelendiriyor. Otelin iç dekorasyonu, zamanının İngiliz mandacılığına eleştiri olarak İngiltere’de bir Gentelman’s Club’ı andırıyor. Yemek masasının yanına kurulduğu pencereden ise duvarın her iki yanı tüm çıplaklığıyla gözüküyor. Savaş manzarası eşliğinde şaşalı otelde konaklayabiliyorsunuz.

Karşıtlıklar bununla da bitmiyor. Otelin tamamının Banksy’nin elinden çıktığı çok belli. İlk bakışta lüks ve etkileyici gelen otel, ayrıntılara dikkat ettikçe rahatsız edici bir hal alıyor. Her ayrıntı ile savaşa ve faşizme eleştiri yapan otelde Filistin-İsrail savaşını belgeleyen bir müze de mevcut.

Bansky - Walled Off

Hazırlıkları aylarca gizli olarak sürdürülen binanın bir diğer özelliğiyse günde sadece 25 dakika güneş alması. Tüm kasvet unsurlarına ek olarak 10 odalı otelin her odasında Bansky’nin farklı bir eseri sergileniyor.

Gerçek bir sanat eserinin içinde uyumak ya da İsrail-Filistin sınırında bir duvar deneyimi isterseniz, Walled Off ile Banksy bunu vadediyor.

ETİKETLER: WALLED OFF , OTEL , ÇAĞDAŞ SANAT , BANKSY