METROPOL
METROPOL

22 Mayıs 2021

Apartman Sergisi Yeniden Kapılarını Açıyor

EDİTÖR: ILGAZ GÖKIRMAKLI

apartman sergiİris Ergül, Apartman/ Fotoğraf Kayhan Kaygusuz

Küratörlüğünü Lara Lakay ve Tuba Kocakaya’nın üstlendiği, İstanbul’un kültür ve sanat hayatına alternatif bir sistem önerisinde bulunan, ayrıştırılmış çağdaş sanat ortamını birleştirmeyi amaçlayan “Apartman” “sergisi, COVID-19’a karşı alınan tedbirler kapsamındaki tam kapanma sürecinde kapılarını kapatmıştı. Küratörlüğünü Lara Lakay ve Tuba Kocakaya’nın üstlendiği sergi, Kadıköy Yeldeğirmeni, Apartman No.52’de kapılarını yeniden açtığını duyurdu.

Adını Türkçe’de ayırmak, parçalara, hisselere bölmek anlamına gelen ‘appartire’ kelimesinden alan sergide, farklı teknik ve materyellerle üretim yapan Ali Kanal, Z.Ayşe Hatipoğlu, Bedia Ekiz, Cansu Yıldıran, Cins, Dila Yumurtacı, Dinçer İşgel, Eşref Yıldırım, Gaye Su Akyol, Gökhan Deniz, Gökhan Deneç, Gökhun Baltacı, Güler Güçlü, Hakan Gürsoytrak, İris Ergül, Kıvılcım Güngörün, Leman Sevda Darıcıoğlu, Meltem Sarıkaya, Mustafa Horasan, Özgür Can Taşcı, Sevim Kaya, Tayfun Gülnar ve Zeynep Özkanca dahil olmak üzere 23 sanatçının yakın dönem eserlerinin yanı sıra sergiye özel ürettikleri yeni eserleri de yer alıyor.

Aynı zamanda farklı yeteneklere ve tarzlara sahip sanatçılar özerkleştirilmeden, kamusal alanda bir çatı altında nasıl bir araya gelebilir ve nasıl konumlanır gibi sorulara yanıt arayan sergide resim, heykel, video, yerleştirme sanatı, performans sanatı, grafiti ve ses olmak üzere farklı tekniklerle üretilmiş, disiplinlerarası bir seçki de ziyaretçilerle buluşuyor.

Ayrıca sergi sonrasında mimar Hayri Ödensoy tarafından sanattan koparılmadan ve aslına sadık kalarak restore edilecek olan Apartman No:52, mimari proje olarak, sergi, atölye çalışmaları ve misafir sanatçı programlarına ev sahipliği yapmaya devam edecek, mahalle deneyimi ve ortak üretime olanak sağlayacak, alternatif bir kentsel dönüşüm modeli sunmayı hedefliyor.

Sanatçı, sanatsever, kent meraklısı gibi şehir kahramanlarını bir araya getirmeyi hedefleyen sergi, 28 Mayıs 2021 tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlayacak. Ulaşım, ziyaret gün ve saatleri hakkında ayrıntılı ve güncel bilgi için www.apartman52.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: SERGİ