01 Ocak 2019

Yeni Yılın İlk Sabahı

YAZI: DİLARA KOÇAK

kahvaltı

Fotoğraf: Getty Images Turkey, Vladimir Vladimirov

Yeni yılın ilk gününden herkese merhaba! Umarım çok güzel bir yıl ve bir gece geçirmişsinizdir… Eğer yılbaşı gecesi biraz abarttıysanız ve sabah küçük de olsa bir pişmanlıkla uyandıysanız, yılın ilk günü bunu telafi etmek için güzel bir şansınız var.

Dün neyi fazla kaçırdığınızı düşünüyorsanız, bugün onu azaltarak dengeleyebilirsiniz. Yağlı tohumlar, kuru yemişler ve cips gibi yüksek yağ içeren besinlerde porsiyonlar kaçtıysa bugün daha az yağlı beslenmeye özen gösterebilirsiniz. Eğer pilav, makarna, börek, kestane gibi karbonhidrat ağırlıklı besinler fazla kaçtıysa bugün karbonhidratı biraz sınırlamaya çalışabilirsiniz.

Her şey çok güzeldi ama tatlıya hayır diyemedim diyorsanız da, yine karbonhidrat, basit şeker ve belki de yağ tüketiminizi gözden geçirmekte fayda var. Bir önceki gece alkol tüketiminiz olduysa, bu sabah şiş uyanmanız da olası. Alkol hepimizin bildiği gibi vücudumuzun kendine özel detoks sistemleriyle dışarı atılıyor. Bunun için yılın ilk gününde bu konuda vücudumuza destek olmak da çok önemli.

Bir önceki gece alkol aldıysanız yeni yılın ilk sabahına yumurta ve bol limonlu yeşilliklerle başlayabilirsiniz. Gün içinde hem ödem atmanıza yardımcı hem de antioksidan kapasitesi yüksek, ananas gibi meyveleri tercih edebilirsiniz. Öğle ve akşam yemeklerinde benim vicdan çorbamla içinizi ve vicdanınızı rahatlatabilirsiniz. Yılın ilk günü bütün bu fazlalıklardan kurtulmak için bol su içmeyi de ihmal etmeyin.

Harika bir gün ve yeni bir yıl olsun…

ETİKETLER: DİLARA KOÇAK , BAKIM , SAĞLIK , YENİ YIL , KAHVALTI , DETOKS