02 Temmuz 2013

Ye, sev, iyileş…

YAZI: ÇİSEM ÇAKIR

Merhaba! Bu ay Vogue Gurme’de benim ‘yemek’ maceralarıma tanık olacaksınız.

Tam bir sene önce, yemeğe ve beslenmeme bakışımı kökünden değiştiren bir deneyim yaşama şansım oldu. Aile otelimiz olan Gardens of Babylon, bir Well Being Resort'a dönüştü, ve bunun sonucunda bir çok insanla tanışma şansına sahip oldum. Mısırlı bir çift, bana detoksu tanıttı ve ben işimi gücümü bırakıp (Central Saint Martins Product Design mezunu olarak bunu yapmam pek de kolay değildi açıkçası) ailemden aldığım gazla kendimi tam bir ay sonra Birleşik Devletler'de buldum. Matthew Kenney Academy’de, Gourmet Raw Food Chef kursunda! O zamana kadar Raw Food nedir denememişim, malzemeleri doğru düzgün tanımıyorum, vegan değilim.

İlk dersimizi asla unutamayacağım; kendimi uzaylı gibi hissetmiştim! Herkes hikayesini anlatıyor; kimisi ben kanser oldum kendimi Raw Food’la iyileştirdim, kimisi ben 13 senedir veganım diye kendisini tanıştırdı. Sıra bana gelince, "ben sadece bir meraklıyım ve bunu Türkiye de insanlara denettirebileceğim bir yer var ve insanlara farklı bir deneyim yaşatmayı çok istiyorum" demiştim. Doğruydu da gerçekten, yeni şeylere cok meraklıyım. Raw Food da gerçekten insanları etkileyen bir felsefe. Umarım sizlere farklı bir deneyim sunma şansım olur. Bu ay lezzetten ödün vermeden hayatımıza nasıl ‘canlı’ besinleri daha fazla katabileceğimizi göreceğiz.

Raw Food'u kısaca açıklamam gerekirse, aslında beslenme şeklimizin babası. Ateşin bulunmadığı zamanları düşünün, insanoğlu yani homo sapiens 400.000 senedir dünyada yaşıyorsa 10.000 senedir belki besinleri pişiriyor. Vücut anatomimizin de pek değişmemiş olduğu araştırmalarca kanıtlandığına göre ilk atalarımızın beslendiği gibi beslenmemiz gerek, yani işlenmemiş, mümkünse pişmemiş, ‘tam’ gıdaları kullanmamız gerek. Sağlığımıza katkısı da cabası! Bana yasattıkları zaten inanılmaz; damak zevkimi kökünden değiştirdi, sağlığımda inanıl-a-maz etkileri oldu, ve sanırım ruhum da bu mutfağa aşık oldu! Nedenleri ve faydalarından daha sonraki yazılarda bahsedeceğim. Gourmet Raw Food ise bu felsefenin günümüz mutfağıyla birleşmiş hali; yani cheesecake tarifini görürseniz şaşırmayın, dolma tarifi de. Hayvansal ürün kullanmadan peynir de yapabileceksiniz mesela! Çok ilginç, modern, ‘bir dakika ya, bu şimdi nasıl oldu?!’ dedirten ve bir o kadar yoğun lezzetleri olan bir mutfak.

Yakında tekrar görüşmek üzere.

 

ETİKETLER: GURMEBLOG , RAWFOOD , SAĞLIKLI BESLENME , YE , YESEVİYİLEŞ , WELL BEİNG RESORT , ÇİSEM ÇAKIR