30 Mart 2019

Mevsimsel Alerjiyi Azaltabilecek 5 Beslenme Önerisi

YAZI: DİLARA KOÇAK

alerji dilara koçak 

Fotoğraf: Tory Burch 2018 Pre-Fall

Havaların ısınmaya başlaması, baharın gelmesiyle birlikte siz de burun akıntısı, hapşırma, gözlerde sulanma, öksürük hatta bazen yorgunluk ve halsizlik yaşayanlardan mısınız? Korkmayın mevsimsel alerjiyle karşı karşıyasınız. Son yıllarda, alerjik hastalıkların görülme sıklığının arttığını biliyoruz. Polenler ve  sigara dumanının yanı sıra artan hava kirliliği, değişen iklimler de alerjiyi tetikliyor. 

Mevsimsel alerji yaşam kalitesini oldukça fazla etkileyebiliyor. Fakat günlük hayatta yapacağınız bazı değişikliklerle etkileri ortadan kaldırabilir veya azaltabilirsiniz. Peki neler yapabiliriz?

Mevsimsel alerjinin ilk kuralı elbette sizde alerjiye sebep olan etkiyi öğrenip ondan uzak durmak. Yukarıda da söylediğim gibi bu dönemlerde en çok alerjiye sebep olabilen etkenlerden biri de polen oluyor. Dolayısıyla eğer polen alerjiniz varsa dışarda geçirdiğiniz süreyi azaltmak ve maske kullanmak fayda sağlayabilir. Ev tozlarına karşı alerjiniz varsa evi havalandırmak ve temizlik konusunda da hassas davranmak önemli, fakat polen alerjiniz varsa evi havalandırırken dikkat!

alerji dilara koçak

 Fotoğraf: Attico 2019 İlkbahar/Yaz

Beslenme de mevsimsel alerjinin yönetilmesi konusunda önemli destekler sağlayabilir.

 

Mevsimsel Alerjiyi Azaltabilecek 5 Beslenme Önerisi:

1. C vitamininden zengin yeşil yapraklı sebzeler, çilek, yaban mersini, limon gibi meyveler her gün tüketilmeli. Yapılan çalışmalar C vitamininden zengin beslenen bireylerin alerjik rinit semptomlarının azaldığını gösteriyor. Özellikle bu mevsimde C vitamini yönünden beslenmenizi zenginleştirin

2. Bağırsaklarınızı önemseyin ve probiyotik besinlere beslenmenizde daha çok verin. Çünkü yapılan çalışmaların bir çoğu sağlıklı bir bağırsak mikrobiyotasının alerjileri önleyebileceğini gösteriyor.

3. A vitamini öncüsü, betakaroten kaynağı besinlere yer açılmalı. Beta karotenler, A vitamininin antioksidan öncüsüdür, bağışıklık sistemini güçlendirirerek dolaylı yoldan mevsimsel alerjiye fayda sağlayabilir. Genellikle sarı, turuncu renkli meyvelerde ve yeşil yapraklı sebzeler bol miktarda bulunur.

4. Propolis bağışıklık sisteminin en önemli destekleyicilerinden. Antienflamatuvar ve antioksidan özelliğiyle özellikle mevsim geçişlerinde tüketilmeli.

5. Zerdeçalı ihmal etmeyin. Son dönemlerin en popüler baharatlarından biri olan zerdeçal, içerdiği kurkumin sayesinde antienflamatuar özellik de gösteriyor ve alerji semptomlarını azaltıcı bir etkisi olduğu biliniyor.

Bunların yanı sıra bol su içmeyi,  düzenli uyku uyumayı ve egzersiz yapmayı da alerjinin yönetilmesi için ihmal etmeyin. Bütün bunlara dikkat etmenize rağmen hala yoğun bir şekilde alerjik semptomlar yaşıyorsanız hekim kontrolünde ilaç tedavisini de ihmal etmemelisiniz.

ETİKETLER: DİLARA KOÇAK , SAĞLIK , ALERJİ