19 Ocak 2019

Kollajen Takviyesi Şart mı?

YAZI: DİLARA KOÇAK

dilara koçak

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Kollajen vücutta en bol bulunan proteinlerden biri. Üstelik bu sene adını çok daha sık duyacağız çünkü 2019 sağlık ve beslenme trendleri arasında.

Kolajen denince akla ilk olarak cilt sağlığı geliyor biliyorum. Evet, kolajenin parlak ve canlı bir cilt için kollajen çok önemli, protein cilde esneklik kazandırır, daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlar.  Ama tek görevi bu değil. Kolajen kelime olarak Yunanca tutkal anlamına gelen "kólla" kelimesinden geliyormuş. Bu benzetme aslında vücudumuzdaki görevlerinden kaynaklanıyor çünkü kollajen vücutta adeta bir tutkal görevi görüyor. Kolajeni bir yapı bloğu olarak düşünebilirsiniz, kaslarınızda, derinizde, kanınızda, kemiklerde, kıkırdakta ve bağlarda bulunuyor.  Cilt elastikiyetini arttırıyor, kemiklerinizi ve kaslarınızı bir arada tutuyor, organlarını koruyor, eklemlere ve tendonlara yapı sağlıyor. Yani bu yapıları bir arada tutan bir tutkal görevi görüyor.

Kollajen takviyesi şart mı?

Vücudumuz düzenli olarak kolajen üretebilir fakat bu üretim yaşla birlikte yavaşlar. Sigara içmek, güneşe maruz kalmak ve sağlıksız beslenmek kolajen üretimini yavaşlatan diğer yaşam tarzı alışkanlıkları.

Kolajeni doğal olarak besinlerden de sağlayabilirsiniz. Kolajen, prokolajenden meydana gelir. Vücudunuz, iki amino asidi birleştirerek prokolajen oluşturur: Glisin ve prolin. Bu işlem için C vitamini kullanılır. Prolin, yumurta akı, süt ürünleri ve mantar, kuşkonmaz, lahana gibi sebzelerde bulunur. Glisin ise daha çok protein içerikli besinlerde bulunur, tavuk derisi ve jelatinde glisin içerir. C vitamini kaynaklarına ise daha aşinayız. Portakal, mandalina gibi kış meyveleri, çilek, kivi, kırmızı biber de c vitamini içeren besinler arasındadır.

 Araştırmalar, yaşlı bireylerde ve artrit gibi rahatsızlıkları olan kişiler için kolajen takviyelerini destekliyor fakat dengeli beslenmeye sahip sağlıklı bireylerde herhangi bir fayda görülemeyebileceğini söylüyor. Yine de herhangi bir nedenle kolajen takviyesi almak istiyorsanız mutlaka hekiminize danışın ve doğru takviyeyi kullandığınızdan emin olun.

ETİKETLER: DİLARA KOÇAK , KOLLAJEN , BESİN TAKVİYESİ , BESİN