08 Nisan 2017

Hindistan Cevizi Yağı ve Faydaları

YAZI: DİLARA KOÇAK

Hindistan cevizi yağı en zengin bitkisel doymuş yağ kaynaklarındandır ve içerdiği yağ asitlerinin yaklaşık %90’ı doymuş yağdır. Ama hindistan cevizi yağı, peynir ve etten alabileceğiniz hayvansal kaynaklı doymuş yağların yerine,  orta uzunlukta yağ asidi olan orta zincirli trigliserit içerir.

Orta zincirli yağ asitleri sindirilmeden, ince bağırsaktan direk emilerek karaciğere gider ve karaciğerde epilepsi ve Alzheimer gibi beyin hasarları üzerinde iyileştirici etkisi olan keton cisimlerine dönüşürler.

hindistan ceviziFotoğraf: Getty Images Turkey

Kilo vermeye yardımcı mı?

Hindistan cevizi yağının açlığınızı azaltma düşüncesi yağ asitlerinin metabolize şekli ile ilgili olabilir çünkü sindirildiğinde ortaya çıkan keton cisimleri iştah kesici etkiye sahiptir.

Yapılan bir araştırmada 6 sağlıklı erkek farklı miktarlarda orta ve uzun zincirli yağ asitleri ile beslendiler. Çalışmanın sonucuna göre orta zincirli yağ asidinden zengin beslenen erkeklerin günde ortalama 256 kalori daha az tükettikleri belirlenmiştir.

14 sağlıklı erkek üzerinde yapılan bir diğer araştırmada da kahvaltıda orta zincirli yağ asitlerinden zengin beslenen erkeklerin öğle yemeklerinde belirgin bir şekilde daha az kalori aldıkları gözlemlenmiştir.

Bu araştırmalar küçük çaplı ve kısa süreli olsa da uzun süreli araştırmalarla Hindistan cevizi yağının  vücut ağırlığı üzerinde etkili olabileceğinin önünü açabilir.

Yağ yakımını destekler

Bazı araştırmalar hindistan cevizi yağındaki orta zincirli yağ asitleri ile aynı ölçüde uzun zincirli yağlar karşılaştırıldığında Hindistan cevizi yağının sindirilmesi için daha çok enerji gerektiğini söylüyor. Yani; günde 15-30 gram orta zincirli yağ asidi vücudun 24 saat içindeki enerji harcamasını %5 arttırır,  bu oran toplamda günlük 120 kaloriye denk gelir. İlk bakışta az gibi görünse de damlaya damlaya göl oluyor ve ortalama 1 yılda 4-6 kg almanızı önlüyor.

Bel çevresindeki yağlanmaya karşı…

Hindistan cevizi yağının karın boşluğu ve organların etrafında bulunan karın bölgesindeki yağlar üzerinde oldukça etkili olduğu bildiriliyor. Abdominal obezitesi olan 40 kadın üzerinde yapılan bir araştırma 12 hafta boyunca her gün 30 ml Hindistan cevizi yağı tüketmenin vücut kitle endeksinde ve bel çevresinde belirgin bir düşüşe neden olduğu görülmüş.

20 obez erkek üzerinde yapılan bir diğer araştırmada ise 4 hafta boyunca 30 ml Hindistan cevizi yağı tüketimi ile bel çevresinde 2.86 cm’lik incelme görülmüş.

 

ETİKETLER: SAĞLIK , HİNDİSTAN CEVİZİ , DİLARA KOÇAK