08 Eylül 2018

Hatırlatıcı: Kahvaltıda Proteini Es Geçmeyin

YAZI: DİLARA KOÇAK

breakfast

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Evet kahvaltıdaki seçimleriniz de en az kahvaltı etmek kadar önemli. Güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlamak, gün içinde kendinizi daha mutlu ve enerjik hissetmenize yardımcı olur. Üstelik açlık ataklarını önlemeye ve kilo kaybına da yardımcıdır.

Protein  Mutlaka Olsun

Eğer sabahlarıkahvaltı yaptıktan sonra hızlıca acıkıyorsanız veya enerjinizin düştüğünü hissediyorsanız kahvaltı seçimlerinizde bir yanlışlık var demektir. Kahvaltımızda karbonhidrat içeren besinlerin yanında mutlaka bir protein olması gerekir. Protein içeren öğün metabolizmanın hızlanmasına ve kasların korunmasına yardımcıdır. Ayrıca açlık hissini önler, uzun süre tok kalmaya yardımcı olur ve kilo kaybını da destekler. Yapılan bir çalışma; yüksek proteinli bir kahvaltının, normal protein içeren kahvaltıyla karşılaştırıldığında, gün içindeki besin alımını azalttığını ve açlığı kontrol etmeyi kolaylaştırdığını gösteriyor, ayrıca ağırlık kazanımı önlemeye de yardımcı oluyor. Nutrition Journal’da yayınlanan 20 genç kız üzerinde yapılan başka bir çalışmaya göre, yüksek proteinli kahvaltı, normal protein içeren bir kahvaltıya göre, öğün sonrası yeme isteğini azaltıyor.

Yumurta kahvaltıda tüketebileceğiniz ve uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacak en iyi protein kaynağı besinlerden biridir. Tabii peyniri de unutmamak gerek. Ama yumurtayla herkesin çok iyi anlaşamadığını biliyorum. Yumurta sevmeyenler de üzülmesin. Kahvaltıda süt veya yoğurt gibi alternatifler de tokluk hissinin sağlanmasını destekler. Yapılan çalışmalardan bazıları, kahvaltılık gevrekle birlikte su yerine süt tüketiminin hem tokluk hissi ve iştahı kolaylaştırdığını hem de tip2 diyabet riskini düşürebileceğini söylüyor. Fıstık ezmesi, badem veya fındık yağlı tohumlar da yine proteini destekleyen besinlerden.

Protein İçeren Kahvaltı Örnekleri

1. Tok tutan proteinli omlet

2 yumurta

50 gram lor peyniri

4-5 adet mantar

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Mantarları ince ince dilimleyin. Yumurtaları lor peyniri ile çırptıktan sonra mantarla birlikte tavaya ilave edin. Çift taraflı pişirebilirsiniz.

2. Sütlü kahvaltı

1 bardak süt

2 yemek kaşığı yulaf ezmesi

1 yemek kaşığı chia tohumu

5-6 badem

1 yemek kaşığı fıstık ezmesi,

Tarçın

½ muz

Süt, yulaf ve chia tohumunu bir gece önceden karıştırıp buzdolabında bekletin. Üzerini ½ muz veya 1 porsiyon taze meyve, fıstık ezmesi, tarçın veya badem ile süsleyerek tüketebilirsiniz.

 

ETİKETLER: DİLARA KOÇAK , SAĞLIKLI BESLENME , KAHVALTI