27 Temmuz 2020

Deliciously Ella'dan Sağlıklı ve Keyifli bir Yaşam için Yaratıcı Öneriler

RÖPORTAJ: DEFNE SARIÇETİN

Bugün adı global bir sağlık ve wellness markası haline gelen Deliciously Ella’nın serüveni, hayatının en çaresiz hissettiği döneminde başladı. Hastaneler ve işe yaramayan ilaçlarla geçen aylar sonrası, bitkisel beslenme ve alternatif tarifler ile kendi sağlığını ve hayatını değiştiren Ella’nın amacı bize lezzetten taviz vermeyen yaratıcı ve sağlıklı seçenekler sunmak.

deliciously-ella

Kendisini motive etmek için başladığı blog’undan, İngiltere’nin en çok satan yemek kitabını yazmaya uzanan yolculuğuna, eşi ve Deliciously Ella’nın CEO’su Matt ile sağlıklı atıştırmalıklarını İngiltere’nin marketlerine ulaştıran bir operasyon olarak devam ediyor.

Beş yemek kitabı, wellness podcast’i, yemek tarifleri ve yoga aplikasyonu ile Mills çifti, bitkisel beslenmenin faydalarını paylaşıyor. Hem zihinsel hem de fiziksel olarak dengeli, keyifli ve sağlıklı bir hayat tarzının savunucusu Ella, en hızlı ve kolay tariflerini derlediği yeni yemek kitabı Quick&Easy ile tam da bu günlerde ihtiyaç duyduğumuz sebzeli, hafif tarifleri rotasyonumuza katıyor.

Sağlık ve wellness alanında, özellikle de bitkisel beslenme söz konusu olduğunda, en önemli isimlerden biri haline geldin. Beslenme tarzını değiştirerek sağlık problemlerini kontrol altına aldığın kendi yolculuğun sırasında öğrendiğin, başkalarına yardımcı olabileceğini düşündüğün çıkarımlarını bizimle paylaşır mısın?

Paylaşabileceğim en iyi tavsiye bitkisel ya da sağlıklı bir yaşam tarzının bir diyet olmadığını hatırlamak. Her gün keyif alabileceğiniz şekilde beslenmelisiniz. Sağlıklı bir yaşam tarzı gerçekten keyifli de olabilir, bunun için lezzeti feda etmek zorunda değilsiniz. Bayıldığınız tarifler ve malzemeler bulun. Mesela ben sıcak, baharatlı, doyurucu yemekleri seviyorum o yüzden genellikle baz olarak pilav ya da tatlı patatesli öğünler tercih ediyorum. Yoksa kendimi bir saat içerisinde tekrar acıkmış buluyorum. Yalnızca marullu bir salatanın hiçbir çeşidine katlanamıyorum. Hindistan cevizi sütü ile hazırlanmış köri ve dahl’lar, baharatlarla sotelenmiş, miso ile marine edilmiş fırınlanmış sebzeler, yerfıstıklı noodle’lar gibi yemekleri seviyorum. Kısıtlama ve mahrumiyet asla sürdürülebilir olmuyor. Sağlıklı ve keyif veren bir yaşam şekli yaratmak gerekiyor ki hem iyi hissedin hem de yedikleriniz lezzetli olduğu için bu şekilde beslenmeye devam etmek isteyin.

20-07/23/deliciously-ella-quick-and-easy-jacket.jpg

Yeni kitabın Quick&Easy’nin nasıl ortaya çıktığından bahsedebilir misin?

Zamanın insanlar için büyük bir bariyer olduğunu düşünüyorum, genellikle iyi beslenmeye niyetleniyoruz ancak bir günde yüz farklı şey ile meşgul oluyoruz. İyi beslenmek çok zor veya zaman isteyen bir uğraş gibi geliyor ve devam ettiremiyoruz. Bunun bir neden olmasını istemedim, o yüzden kitaptaki bölümler zamana göre ayrıldı; 10 ya da 20 dakikada hazırlanan tarifler, ya da büyük parti pişirme. Toplu pişirme, iyi beslenme konusunda en büyük yardımcı, bu şekilde bir kere pişirdiğiniz bir yemekten hafta içerisinde 2-3 kez yiyebilirsiniz. Mesela patlıcan ve mercimekli bolonez tarifimiz, ya da nohutlu körimiz, 4 kişilik olabildiği gibi 8-12 kişilik de hazırlanabiliyor. Artanları yoğun bir gün için buzdolabı ya da dipfrizde saklayıp, yanında pilav ya da yoğurt ile servis edebilirsiniz. İki tarif de patates ve fırınlanmış kök sebzeler ile çok lezzetli oluyor.

Şu anki olağanüstü dönem pek çok insan için dengeli bir rutinde olmayı oldukça zorlayıcı hale getirdi. Sence daha sağlıklı bir hayat tarzı için atılabilecek ilk adımlar neler olabilir?

Her şey kişisel olarak kendinde neyin işe yaradığı ile ilgili, herhangi bir günde ne yapılabilir ve sürdürülebilir hissettiriyor? Ben evde yoga yapmayı gerçekten seviyorum, bu şekilde çok daha düzenli pratik yapabiliyorum çünkü kızım uyuklarken yogayı araya sıkıştırarak yine de onunla zaman geçirebiliyorum. Eğlenceli, uzun vadeli hobiler bulun; sevdiğiniz, gerçekten yapmak istediğiniz ve her gününüze keyif katan. Ben köpeğimiz Austin ve kızımız Skye ile yürüyüşe çıkmayı, yoga matında biraz zaman bulabilmeyi ve beş-on dakikalık yönlendirmeli meditasyonlar yapmayı seviyorum. Bu üç alışkanlık hayatıma o kadar huzur ve dinginlik katıyor ki! Aynı zamanda gece yatmadan önce Instagram’a bakmak yerine kitap okumaya çalışmak da öyle. Söylemesi uygulamadan daha kolay tabii ama başarabildiğimde dünyalar kadar fark yaratıyor.

Senin günlük rutinin ve öğünlerin nasıl? Bir yandan kendi işini yönetiyorsun, bir yandan da küçük kızın ve devam eden hamileliğinle, hem zihinsel hem de fiziksel sağlığını nasıl bir öncelik haline getirebiliyorsun?

Tamamen küçük, günlük alışkanlıklarla ilgili. Mesela; yürüyüş yapmak, yoga, kızımla zaman geçirmek, kariyerime zaman ayırmak, kolay hazırlanan öğünler... Ve kendime karşı şefkatli ve anlayışlı olabilmek. Bazı günler çok enerjiniz oluyor ve her şeyi bir arada çok iyi yürüttüğünüzü hissediyorsunuz. Bazı günler ise bunun tam tersi oluyor ama bunu da kabullenmek gerekli.

Şu sıralar hem hazırlamayı hem tüketmeyi en sevdiğin tariflerini bizimle paylaşır mısın?

Şu anki favorim Kremamsı Kale ve Mantar Salata’mız — bu geçtiğimiz yılda en çok yaptığım tarif diyebilirim. Keskin kaju hardal sosu her şeyi çok lezzetli, kremamsı bir tabaka ile kaplıyor. Sarımsak ile ovalanmış krutonlar kıtır kıtırlık veriyor ve mantarlar da harika bir doygunluk hissi veriyor. Ve tabii ki çikolata parçacıklı, fıstık ezmeli kurabiye tarifimiz!

 

Ella Mills namıdiğer Deliciously Ella'nın favori tariflerini keşfetmek için Vogue.com.tr'yi takipte kalın!

ETİKETLER: VOGUEGURME