29 Ekim 2020

Daha Dengeli: Ayurveda Hakkında Bilmeniz Gerekenler

YAZI: EKİN KURBETÇİ

gisele-bündchen-instagram-healthy-life-routine

Fotoğraf: @gisele

Son dönemlerde Ayurveda ve Ayurvedik yaşam terimlerini sıklıkla duymaya başladık. 5000 yıllık tarihe sahip olan, Hint kültürüne ait Ayurveda kelime olarak 'Yaşam Bilimi' anlamına geliyor. İnsanın fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak 3 bedenden oluştuğunu varsayan Ayurvedik sistem, bu bedenler arasında kurulan dengeyle maksimum yaşam kalitesine kavuşacağımızı savunuyor. Ayurveda ve Ayurvedik yaşama giriş için bilmeniz gereken temel noktaları araştırdık.

1) Eşit Derece:

Ayurveda'da var olduğu kabul edilen üç benlik de eşit derecede önemli. İyi bir beslenme şekli ve kaliteli besinlerle fiziksel bedeninizi koruyabilir ancak günlük rutininizde karşınıza çıkan sorunlar ruhsal sisteminizde çatlaklara sebep olabilir. Ve iç içe geçtiği var sayılan bu üçlü, aralarında dengeyi kuramayarak optimum seviyede kaliteli ve sağlıklı bir hayat sürmenize engel olabilir. Bu yüzden fiziksel, zihinsel ve bilinçsel bedenlerin tümünü desteklemeniz oldukça gerekli.

2) Belirti Değil, Sebep:

Ayurveda için iyileştiriciden ziyade koruyucu sıfatını kullanabiliriz. Bu sistemde vücuttaki problemler erken seviyedeyken tespit ediliyor, beslenme kürleri, çeşitli aktiviteler ve yaşam tarzındaki değişikliklerle ilerleme engelleniyor. Ayurvedik yaşam stili belirtilere odaklanıp iyileştirmekten çok sebebe odaklanıp engellemeyi hedefliyor.

3) 5 Element ve Dosha'lar

Ayurveda'ya göre her şeyde 5 element bulunuyor. Bunlar boşluk, hava, ateş, su ve toprak. Elementlerse bünye olarak adlandırabileceğimiz Dosha'ları oluşturuyor. Toplamda üç Dosha bulunuyor. Herkesin temelinde bulunan bu üç dosha'dan baskın olan sizin mizacınızı oluşturuyor ve yaşam stilinizi doshaların dengesine göre şekillendiriyorsunuz. Her Dosha'nın temsil ettiği elementler, fizyolojik ve ruhsal olarak yönettiği, sembolize ettiği noktalar var.

Vata Dosha: Hava ve boşluktan oluşan bu dosha yaratıcılığı, heyecanı, hareketi, kalp atışını temsil ediyor. 

Pitta Dosha: Ateş ve su elementlerinden oluşan Pitta Dosha hoşnutluk, algı ve zekayı temsil ediyor; metabolizma, vücut ısısı ile sindirim sistemi üzerine etki ediyor.

Kapha Dosha: Su ve topraktan oluşan Kapha Dosha gelişimi temsil ediyor, vücuttaki nemi, bağışıklık sistemini kas ve eklemleri kontrol ediyor.

4) Besin Rehberi:

Ayurveda'nın yanında Ayurvedik beslenmeyi de sıklıkla duymuşsunuzdur. Bu sistemde beslenmeye yönelik çeşitli ritüeller ve kurallar var. Yemek porsiyonlarında alçak gönüllü olma, dinlenerek yeme ve iyice çiğneme gibi dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Ayrıca her besinin desteklediği bir Dosha, olumlu olumsuz özellikleri ve panzehirleri mevcut. Örneğin pirinç, Kapha'yı artırıyor, yağlanmaya sebep oluyor ancak karanfil ve karabiberle olumsuz etkileri dengelenebiliyor.

Ayurveda'ya göre çevrenizden yaptıklarınıza, yediklerinize kadar her şey hayatınızda büyük bir önem taşıyor ve sizi siz yapıyor. Dolayısıyla bu 'yaşam öğretisi' gıdalar, fiziksel ve ruhsal uygulamalarla hayatın kalitesini ve doğal iyileşmeyi destekliyor; bedeni, zihni ve duyguları dengeliyor.

 

ETİKETLER: AYURVEDA , AYURVEDİK BESLENME , SAĞLIK , ALTERNATİF TIP