22 Şubat 2020

Ciltte İçler ve Dışlar Çarpımı

YAZI: DİLARA KOÇAK

cilt,besleme

Fotoğraf: @emilydidonato

Cildi dışarıdan beslemek kadar içeriden beslemenin de önemli olduğunu artık çok iyi biliyoruz. Beslenme düzeninizdeki ufak değişiklikler bile cilt sağlığınızı etkiliyor. Özellikle vitaminler ve mineraller cildinizin beslenmesi için oldukça önemli. C, E, A, K ve B kompleks vitaminler cilt sağlığınızın gelişimine yardımcı olabilir.

-Diyetinizin yeterli miktarda C ve E vitamini içerdiğinden emin olmalısınız. C vitamini, çinko ve bakırın birlikte alınması derinin elastikiyetini sağlar. Yağsız et, tavuk, hindi, bazı deniz ürünleri (istiridye gibi) çinko kaynaklarıdır.

-A vitamininin çizgi ve kırışıklıkları azalttığını, akne (sivilce) oluşumuna karşı koruyucu olduğunu biliniyor.

-Biotin, deri, tırnak ve saç hücrelerinde bulunan bir besin öğesidir. Yeterli miktarda alınmadığında dermatitlerle veya bazen saç kaybı ile karşılaşılabilir. Muz, yumurta, yulaf ezmesi, pirinç en bilinen kaynaklardandır.

-Birçok araştırmacı selenyumun cilt sağlığında anahtar rol aldığına inanmaktadır. Güneşin zararlı etkilerine karşı cildi korur. Tam tahıllar, deniz ürünleri, sarımsak ve yumurta, selenyumun en iyi kaynaklarıdır.

 

Propolis ile doğal peeling

Propolisi artık çokça duyduğunuzu biliyorum, arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladığı güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip tamamen doğal bir ürün. Arılar tarafından kovandaki mikropları yok etmek ve sterilizasyonu sağlamak için kullanılıyor. Antioksidan ve antibakteriyel etkisinin yanı sıra, antifungal, antiviral, antienflamatuvar ve antitümör etkilere de sahip. Propolis antiviral olduğu için virüs kaynaklı enfeksiyonlara karşı da bariyer oluşturuyor. Ayrıca, propolisin cilt için pek çok faydasından da bahsedebiliriz. Propolis, metabolizmayı dengeler ve vücudun kandaki oksijenden yararlanma düzeyini artırarak hücrelerin daha iyi beslenmesini sağlar. Böylece daha iyi beslenen hücreler ile vücutta sağlıklı ve canlı hücre sayısı artış gösterir. İşte bu özelliği ile %10 özüt içeren propolisten günde 20 damla tüketmenin yanında, cilde tampon hareketlerle uygulanması da tavsiye ediliyor. Propolis peeling etkisi gösterdiği için propolis içeren cilt maskeleri de son zamanlarda karşımıza çıkıyor. Kendi maskenizi kendiniz de yapabilirsiniz. %10 propolis içeren bir özütten 10 damla, 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi, 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 tatlı ham bal karışımını, cilde uygulayıp 30 dk beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Propolis antibakteriyel özellikte olduğu için cildinizde oluşacak aknelere karşı da olumlu etki gösterecektir. Eğer cildinizle ilgili herhangi özel bir sorununuz varsa hekiminize danışmayı da unutmayın. 

Propolisi ilk olarak sevgili arkadaşım Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı’dan duymuştum. Aslı kendi oğlunun bağışıklık sorununa çare aradığı dönemde, propolis ve arı sütüyle tanıştı. Ama propolisin ülkemizde üretilmediğini ve Çin’den geldiğini öğrenince öncelikle oğlu için kendisi üretmeye karar verdi. 6 ay kendi ürettiği propolis özütü ve arı sütünü kullandıktan sonra oğlunda ateş ve alerji kalmamıştı ve oğlunun bağışıklığı da artmıştı. Propolis ve arı sütünün bu şifasını görünce arı ürünlerini, tüm annelere ulaştırma hayaliyle yola çıktı. Aslı ile hayatımıza giren propolisi ben de 4 yıldır düzenli olarak kullanıyorum. Antioksidan etkisi ile vücudum için doğal bir detoks ayrıca serbest radikalleri yani hücre atıklarını bağlayıp vücuttan uzaklaştırıyor.

 

Kolajen sentezi için arı sütü

Cilt sağlığı denince akla ilk gelenlerden biri de kolajen oluyor. Son yılların en popüler konularından olan kolajen parlak ve canlı bir cilt için çok önemli, cilde esneklik kazandırır, daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlar. Cildinizi beslemek istiyorsanız ciltte kolajen sentezini arttırıcı, beyin aktivitesini geliştirici etkisiyle arı sütünü de ihmal etmeyin. Arı sütü, propolis ve baldan tamamen farklı bir arı ürünüdür.  Temelde anne sütü gibi düşünebilirsiniz. Arılar bu ürünü, yavru arıları beslemek için kendi vücutlarından salgılar. Arı sütü aynı zamanda kovandaki kraliçe arının yaşam boyu kullandığı besin maddesidir. Arı sütü, bileşiminde B grubu vitaminleri (B1, B2, B3, B5 ve B6), çinko, magnezyum, demir gibi önemli mineralleri içerir. Bunun yanında; başka herhangi bir gıda maddesinde bulunmayan royalaktin ve 10-HDA diye adlandırdığımız bileşenleri de içerir. Bu çok faydalı bileşenler ile arı sütü; performans ve zindeliği arttırarak gün içerisinde daha enerjik hissetmeye yardımcıdır ve bağışıklığı destekleyici özellik göstermektedir. Arı sütü çocuklarda; büyüme, gelişme, bedensel ve zihinsel fonksiyonları destekler. Aynı zamanda iştah düzenleyici özellikte gösterir. Yetişkinlerde ise; kolajen sentezini arttırmaya yardımcı olur. Ayrıca kadınlarda yumurta, erkeklerde sperm kalitesi ve sayısını arttırıcı özelliğinden dolayı da infertilite (kısırlık) tedavisine destek olarak kullanılabilir. Performans ve zindeliği arttırarak gün içerisinde kendinizi daha enerjik hissetmenize de yardımcı olur. Kısacası arı sütünün tek etkisi cilt üzerine değildir.

ETİKETLER: CİLT BAKIMI