06 Mayıs 2019

İçten Dışa Bakım: Kollajen Takviyesinin 7 Faydası

YAZI: EKİN KURBETÇİ

vogue-runway-beauty-skin-care-make-up-collagen

Fotoğraf: Indigital.tv

Son günlerde ismini sıkça duymaya başladığımız kollajenin görev tanımı tam olarak nedir, merak ettik ve araştırdık. Vücudunuzdaki proteinin %25-35'i kollajenden oluşuyor ve 5 farklı yapıda vücutta bulunan kollajenin her bir türü eklemlerinizden cildinizin üst tabakasına vücudun farklı bölgelerinin yapısını destekliyor. Peki kollajenin bakım rutininizle ne gibi bir ilişkisi var? Cildinizi sıkıca örülmüş bir duvar gibi düşünürsek kollajeni bu duvarın yapı taşlarını bir arada tutan tutkal olarak niteleyebiliriz. Stres, uykusuzluk, kötü beslenme ve ilerleyen yaş ile ortaya çıkan vücudun doğal kollajen üretiminin azlığı ciltte sarkmalara, kırışıklıklara ve matlığa sebep oluyor. Yaşlanma belirtilerinin önüne geçmek için bakım rutininize entegre edeceğiniz kollajen bazlı ürünler yanında son günlerde popülaritesi artan kollajen takviyeli beslenme de oldukça etkili bir seçenek. Sonuçta bakımlı bir görünüm sadece cildinize ne sürdüğünüzle değil içten dışa ona nasıl baktığınızla da yakından alakalı.

Kollajeni morina balığı, yumurta ve kemik iliği gibi doğal ürünlerle de beslenme rutininize adapte edebilirken vücuda kollajen yüklemesi yapan ve kollajen üretimini hızlandıran takviyeler de bu faydalı bileşeni vücudunuzun hızlıca işleme almasını sağlıyor. Peki toz, sıvı veya hap formlarla kullanabileceğiniz bu ürünler nasıl işe yarıyor? Dolaşım sisteminize karışan kollajen, cilt hücrelerinizi uyarıp aktive ederek yavaşlayan kollajen üretimini hızlandırıyor ve cildi destekliyor, yeniden yapılanmasını sağlıyor. Ancak tabi ki her takviye gibi kollajenin de yan etkileri olabilir, bu yüzden kollajen desteği ürünleri kullanmadan önce doktorunuza başvurmanızda fayda var. Cildinize içten dışa bakım yapan kollejenin 7 faydasını sizin için araştırdık.

1- Cilt Dokusunun Düzelmesi ve Sıkılaşması

Kollajenin üstte de bahsettiğimiz, en önemli faydası: Daha sıkı, kırışıklıkları azalmış ve genç bir cilt. Cilt yapısını bir arada tutan kollejen üretimi hızlandığında erken yaşlanma belirtilerinin ortadan kalkması ve sarkan cilt yapısının toparlanması asla bir mucize değil.

2- İyileşen Dolaşım Sistemi

Kollajenin dokuları iyileştirme özelliği sadece cildin üst tabakalarında işe yaramıyor. İç dokularda da etksisini gösteren kollajenle damar esnekliğinin artması ve yapısının iyileşmesiyle daha kaliteli bir dolaşım sistemi ortaya çıkıyor ve kardiyovasküler sisteminiz daha sağlıklı bir forma kavuşuyor.

3- Eklemlerin Desteklenmesi

Kollajen demek esneklik demek, buna eklemlerinizin de daha esnek olması dahil. Eklem mobilitesinden şikayetçi olanlar ve eklem rahatsızlıklarına sahip olanlar kollajenin esneklik sağlayıcı özelliğinin faydasını görebilir.

4- Daha Gür Saçlar

Kelliğe bir çözüm olsa da yaşlanma belirtilerinden incelen saçlar ve saç foliküllerine karşı kollajen güçlü bir müttefik olabilir. Saç köklerini ve foliküllerini uyarıp kalınlaştıran kollajen daha gür ve güçlü uzayan saçlar için başvurabileceğiniz bir destek.

5- Hızlı İyileşen Yaralar

Yaş aldıkça iyileşmesi yavaşlayan yaraların bir sebebi de vücutta azalan kollajen üretimi. Vücuda yapılan ek kollajen takviyesi ve kollajen üretimini aktive edici takviyeler cildin yeniden yapılanmasını ve yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlıyor.

6- Daha İyi Çalışan Sindirim Sistemi

Kollajenin içinde bulunan bir aminoasit olan glisin mide asidi üretimini destekliyor, dolayısıyla yiyeceklerin daha iyi sindirilmesi sağlanıyor.

7- Selülitlerde Azalma

Cilt yapısını içten dışa destekleyen ve sıkılaştıran kollajen cilt altında şekilsizce yerleşen yağ dokusunun toparlanmasına yardımcı olabiliyor, sıkılaşan ciltte selülit görünümü azalıyor.

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Kollajen Bakım

ETİKETLER: KOLLAJEN , CİLT BAKIMI , YAŞLANMA KARŞITI , KOLLAJEN TAKVİYESİ , SIVI KOLAJEN