21 Kasım 2014

Chia Suyu / Chia Fresca

YAZI: BELKIS BOYACIGİLLER VE ÖZGE ŞEN

Bitkisel bazlı beslendiğiniz zaman vücudunuzun vitamin dengesini korumak için doğru içerikleri doğru miktarlarda tüketmek oldukça önemli hale geliyor, özellikle B12 vitamini. Süt ürünü ve yumurta tüketmiyorsaniz günlük olarak B12 vitamin kullanmanızda fayda olduğunu önemle not ediyoruz.

Omega 3 yağ asitlerinin vücudumuz için çok değerli olduğunu biliyoruz. DHA, yüksek oranda Omega 3 içeren soğuk deniz balıklarında ve bu balıklardan elde edilen balık yağlarında bulunuyor. Hayvansal gıda tüketmiyorsaniz Omega 3 yağ asitlerini ceviz, keten tohumu ve chia tohumu gibi besinlerden alabilirsiniz. Chia tohumu yüksek lifli (28 graminda 10 gram lif bulunuyor), cevize göre düşük kalorili, keten tohumuyla karşılaştırıldığında da tüketim süresi anlamında daha dayanıklı bir besindir. Dr. Andrew Weil’a göre, besin değerlerinden tam olarak faydalanabilmek için keten tohumunu kullanmadan hemen önce öğütmelisiniz, aksi taktirde vücudunuza hiç bir fayda sağlamayacaktır. Bu arada chia ve keten tohumlarınızı hava geçirmeyen bir kavanozda ve serin bir yerde saklamalısınız.

Faydalarından bahsettik, şimdi nerede bulabileceğimizi söyleyelim: Oğrendiğimiz kadarıyla guzelgida.com’dan sipariş vermek mümkün, ayrıca Cihangir’deki Balya Organik ya da Nişantaşı’ndaki Safran’da zaman zaman bulunabiliyor. Ayrıca kinoayi Türkiye’ye getiren Dimyat firmasının chia ithalatına başlayacağını da bazı kaynaklardan duyduk.

Bildiğiniz gibi kek ve kurabiye yapımında ya da burger harcının hazırlanmasında yumurta gibi tutucu bir maddeye ihtiyaç duyuluyor. Chia tohumu bu işlev için de kullanılabilecek bir içerik. 1 yemek kaşığı chia tohumunu 3 yemek kaşığı suda 10 dakika beklettikten sonra istediğiniz karışım içinde 1 adet yumurtaya alternatif olarak kullanabilirsiniz.

Size çok kolay bir puding tarifi: Trabzon hurması, soya ya da badem/ceviz vb içeriklerden elde ettiğimiz süt (hayvansal süt dışındaki bitki bazlı sütler) vanilya özü ve tarçını bir blenderdan geçirin, bu karışımın içine chia tohumlarını ekleyin. İstediğiniz kıvama gelince buzdolabinda birkac saat bekletin, servis yaparken üzerine nar ya da böğürtlen ve ceviz/badem/hindistan tozu vb ile süsleyebilirsiniz.

Basit ve pratik tarifler içinde vücudumuza sağladığı faydaları maksimize eden içerikler bizim için en değerli olanları .Bu hafta paylaşacağımız tarif de hazırlanması 1-2 dakika süren salatalık-chia suyu.

 

 

Chia Suyu / Chia Fresca 

1 yemek kaşığı chia tohumu

350 ml su

½ lime suyu

4-5 dilim lime

3-4 dilim salatalık

3-4 nane yaprağı

 

İsteğe göre buz ve agave şurubu ilave edebilirsiniz.

Afiyet olsun. 

 

ETİKETLER: SAĞLIK , VOGUE GURME , SAĞLIKLI BESLENME , GURME , CHİA SUYU , GURMEBLOG , MERTOPOL