14 Kasım 2020

Balın Sağlığa Olan 5 Faydası

YAZI: EKİN KURBETÇİ

honey-diet-health-benefit

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Lezzetli, konsantre ve etkisi büyük: Mucizevi besinlerden olan bal, arıların çiçeklerden aldığı nektarı tekrar tekrar sindirerek rafine bir hale getirmesiyle ortaya çıkıyor. Lif, yağ ve protein içermeyen bu yiyecekte vitamin ve mineraller bulunuyor. Ancak balın parladığı önemli bir nokta var: Kendisi bio-aktif bitki özleri ve antioksidanlar bakımından oldukça zengin. Özellikle havaların soğumasıyla beslenme rutininize mutlaka eklemeniz gereken balın sağlığa olan faydalarını araştırdık. 

1- Kalp hastalıkları riskini azaltıyor.

Bal ve kalp hastalıkları arasında su götürmez bir bağlantı var. Antioksidanlar bakımından zengin olan bu besin, içeriğindeki polifenoller sayesinde tansiyonu dengeliyor ve kalp krizi riskini düşürüyor.

Yapılan çalışmalara göre şeker yerine bal tüketen kişilerde 'kötü' LDL kolestrol seviyesinde düşüş görünürken 'iyi' HDL kolestrol ölçümünde ise artış gözlemleniyor.

2- Trigliserit oranını düşürüyor.

Kandaki trigliseritler kalp hastalıkları riskini artırıyor, insülin direncini tetikliyor ve tip 2 diyabete yol açıyor. Yapılan araştırmalara göre bal, özellikle şeker yerine tüketildiğinde trigliserit seviyesini düşürüyor. 

3- Cildi yeniliyor.

Balın antibakteriyal ve antienflamatuar özellikleri onu cildin yenilenmesi için oldukça efektif bir içerik haline getiriyor. Yaraları iyileştirme, yanık ve operasyon izleri gibi hücre yenilenmesini ve cildin yeniden yapılandırılmasını gerektiren durumlarda bal eski çağlardan beri kullanılıyor.

4- Boğazı rahatlatıyor.

Biraz önce bahsettiğimiz antibakteriyel ve antienflamatuar özellikler balın tahriş olan bademcikleri rahatlatmasını ve öksürüğe iyi gelmesini sağlıyor.

5- İyi bakterileri destekliyor.

Antioksidan özelliğinin yanında bal güçlü bir prebiyotik. Prebiyotikler bilindiği üzere ciltteki iyi bakterileri destekleyerek sadece sindirim sürecine değil, bağışıklıktan kaliteli bir cilt dokusuna kadar birçok noktada fayda sağlıyor.

 

ETİKETLER: BALIN FAYDALARI , BESLENME , SAĞLIK , GÜZELLİK