30 Temmuz 2016

Bacağımdaki Düşman: Örümcek Varise Son!

YAZI: MARCİA DESANCTİS

Bu yılın başlarında, Paris’te yediğim hafif öğlen yemeğinin ardından kendime Isabel Marant’dan kısa ve tiril tiril bir elbise aldım. Şubat ayında pantolon ya da yerlere kadar uzanan giysiler dışında herhangi bir şeyi satın almak şöyle dursun, denemek için bile şampanya içmem gerekti. Her bahar manolyalar çiçek açar açmaz gerçekleştirdiğim bir ritüelim vardır: Çıplak bacaklarımı gün ışığında inceleyerek bunalıma girmek.

Bacakların kış aylarında bembeyaz kalması, sorunun sadece küçük bir parçası. Bacaklarımı incelediğimde, örümcek damarlar ve İskandinavya’nın su yolları haritasını andıran zikzaklar çizen alacalı kılcal damarlar hemen gözüme çarptı. Yaz ayları ve şort mevsimi geldiğinde, bacaklarıma renk katmak için Sally Hansen’ın Airbrush Legs’ini ya da zengin bir Ipanema bronzluğu için Caudalíe’nin Divine Legs’ini boca ediyorum. Ama son zamanlarda, bu incecik şeytanlardan mustarip olan dünya kadın nüfusunun yarısı gibi, ben de acımasız bir gerçeği maskelediğimden şüphelenmeye başladım.

“Örümcek damarlar üst bacağın ya da baldırların dışına doğru karşınıza çıkıyorsa, genelde endişelenecek bir durum yoktur”

örümcek varis

Fotoğraf: Mario Testino

“Örümcek damarlar üst bacağın ya da baldırların dışına doğru karşınıza çıkıyorsa, genelde endişelenecek bir durum yoktur” diyor, New York’taki Weill Cornell Medical College’da vasküler radyoloji uzmanı olan Doktor Neil Khilnani. “Ama söz konusu damarlar dizin, baldırın ya da bileğin içindeyse, bu ciddi bir sorunun göstergesi olabilir.”

Biyoloji derslerinden hatırlayacağımız üzere, damarlar kanın kalbe taşınmasını sağlar. Gebelik, doğum kontrol, kalıtım, sigara ve uzun süre ayakta kalmak gibi nedenlerle baldırdaki kapakçıklar zaman içinde gevşeyebilir. Böyle olduğunda yukarı pompalanan kan, yeniden bacaklara doğru iner. Bu durum büyük bir alan içinde gerçekleşirse boğumlu, şişkin ve çapı üç milimetreden daha geniş varislere neden olur. Derideki damarı etkilediğinde ise örümcek damarlar ortaya çıkar. Tıpkı bir ağaç gövdesinin dallara ayrılması gibi damarlar da kollara ayrılır ve bu da az sayıda insanda oluşan (kabaca yüzde on) kırmızı çizgilerin köklerinde sorun olabileceğini gösterir. Bu, hayatı tehlikeye sokan bir hastalık değildir (söz konusu mekanizmalar genelde kan pıhtılarına neden olan mekanizmalardan ayrışır) ama insanı ağırlaştırdığı, acı verdiği, şiştiği ve zonkladığı için, Khilnani’ye göre “bir yaşam kalitesi sorunudur”.

Kısa süre önce Khilnani’ye muayene olduğumda, yıllardır hafif bir ağrının ele geçirdiği üst baldırımı deriyi sıyıran bir ışıkla inceledi ve sicim kadar kalın, korkutucu bir varisle karşılaştı. Bunu söylemenin süslü bir yolu yok: Bende “toplardamar yetersizliği” var. Damarım kanın yukarı akışını sağlamak için güzelce açılsa da düzgün bir şekilde yeniden kapanmadığı için kan, bacaklarımdaki havuza geri dönüyor.

Neyse ki çoğu örümcek damar artık skleroterapiyle yok edilebiliyor. Bu tedavide damarı mühürlemek için ultra ince iğneler ve oldukça revaçta olan polidokanol gibi deterjan bazlı bir çözelti kullanılarak bir dizi enjeksiyon acısız şekilde uygulanıyor. Bu maddeler deriye zarar verdiği gibi can acıtan eski tip tuzlu enjeksiyonların fersah fersah ötesinde.

“Lazerin artık o kadar revaçta olmamasının nedeni, damar sisteminin bir bütün olduğu gerçeğini göz ardı etmesi"

Ama benim derinleşen rahatsızlığımın tedavisi için safen ablasyonu adı verilen bir işlem gerekiyor. Bu işlemde, genişleyen damarı köreltmek için yeni teknolojilerin birçoğu kullanılıyor (radyo frekans, kateter, sabunlu çözelti ya da FDA’nın geçen sene onayladığı küçük yapıştırıcı damlaları.) Ana damardaki baskı ha edikten ve kan yeniden akmaya başladıktan sonra sürecin geri kalanı çok zor değil: Sorunun altta yatan asıl kaynağına birkaç polidokanol enjeksiyonu yapmak.

Bu faydalı gelişme, lazer tedavilerinin popülerliğinin, enjeksiyonlarla birlikte kullanılmasının dışında, artık neden büyük ölçüde azaldığını da -en azından başlangıç tedavisi olarak- açıklamış oluyor. Doktorlar, varisin deride küçük noktalar halinde belirmesinden önce sorunlu bölgeyi mühürlemek için ara sıra lazeri mikro ebektomiyle birlikte de kullanıyor. Skleroterapi “daha etkili ve daha az acılı” diyor dermatolog ve damar cerrahisi uzmanı Doktor Julie Karen (ama genelde ek ürün olarak reçeteye yazılan kompresyon çoraplarını giymek tadınızı biraz kaçırabilir). “Lazerin artık o kadar revaçta olmamasının nedeni, damar sisteminin bir bütün olduğu gerçeğini göz ardı etmesi. Üstelik lazerle her noktaya atış yapamazsınız. Eğer bütün sistemi tedavi etmezseniz sorunlar yeniden ortaya çıkar.”

Ben, damarlarımın etkili bir şekilde toplanacağı konusunda iyimserim. Bacaklarım da kısa süre sonra yeniden güç kazanıp ha eyecek. Ama o zamana kadar çorapsız bacaklarımı Dior Diorskin Air Flash Spray Foundation ile güzelleştirmeye devam edeceğim. Bu sprey yüz için de dizlerdeki mor renkli, damarlı lekeleri gizlemek için de mükemmel. Daha koyu kümeleri gizlemek için Rodial’in kalıcı bir kaplama gibi olan kadife dokulu Airbrush Makeup’ı da  Makyaj sanatçısı Dick Page’e göre dövmeleri gizlemek için tasarlanmış olan Kryolan Dermacolor da güzel bir kapatıcı makyaj olanağı sunuyor. Sık sık Victoria’s Secret de lelerinin sahne arkasında bulunan Page, kusursuz ve tek renkli bir görüntü yakalamak için Karlie Kloss gibi süper modellerin bacaklarına fondötenle zenginleştirilmiş nemlendiriciler sürüyor.

dior

Dior Diorskin Air Flash Spray Foundation

 

1.82 boyundaki Kloss’un kendisi de, dillere destan bacaklarını vurgulamak için aydınlatıcılara güveniyor. “Yüzünüzdeki ve elmacık kemiklerinizdeki etkiyle aynı” diyor Kloss, aydınlatıcıyı bacaklarına uygularken. Bunu ben de deneyeceğim. Sözün kısası, Paris’te bir öğleden sonra aldığım elbisenin etiketi hâlâ üstünde. Giymemek ayıp olur.

BACAKLARINIZ İÇİN

“Örümcek damarlardan mustarip hastaların büyük bir çoğunluğunun tek ihtiyacı olan tedavi, skleroterapi” diyor, New York’taki Weill Cornell Medical College’da vasküler radyoloji uzmanı doktor Neil Khilnani. İki ila beş kez uygulama gerektiren deterjan bazlı enjeksiyonların her bir uygulaması, uygulanan kişiye göre 300 - 1000 dolar arasında değişiyor. Daha inatçı varisler için, sorunlu kapakçıkların mühürlenmesinde farklı teknolojiler kullanan safen ablasyonu gibi tek seferlik tedaviler gerekli. 4000 doları bulan bu tedavinin ardından doktor, damarı çıkarmak için mikroflebektomi tedavisini de gerekli görebilir.

 

ETİKETLER: SAĞLIK , FİTNESSFRİDAY , BAKIM