24 Aralık 2016

2017 için İyi Yaşam Rehberi

YAZI: DİLARA KOÇAK

Bir yıl daha bitmek üzere, 2016 yılı hepimiz için zor geçti. 2017 yılı için daha iyisini diliyorum. Yılın son ayı benim için her zaman gelecek yıl için hayaller kurduğum ve hedefler belirlediğim zamanlar olur. Eminim benim gibi sizin de 2017 için beklenti ve hedefleri vardır. Peki bunları hayata geçirmek için neler yapabiliriz?

dilara koçak

Fotoğraf: @dilarakocakiyiyasam 

Söz uçar yazı kalır

- Geçtiğimiz yıl yaptığınız hataları tekrarlamamak için ve hep daha iyiye doğru ilerlemek için geçmişi deneyim olarak görün ve bu sene neyi, nasıl daha iyi yapabileceğinizi planlayın.

- Kendinize sözler verin ama bu sözleri yazılı hale getirin, çünkü söz uçar ama yazı kalır. Benim tavsiyem 2016 için sizi mutlu eden ve mutsuz eden olayları yazın ve 2017 hedeflerinizi de buna göre planlayın.

- Mutsuz eden olayları tekrar yaşamamak ve mutlu olan anları artırmak için neler yapabilirsiniz madde madde yazın. Yıl içinde de zaman zaman bu listenize bakarak ölçüm yapabilirsiniz.

- Yazma eylemini sadece 2017’yi planlarken değil, yaşarken de yapabilirsiniz. Her gün ona ait küçük notlar almak geriye dönüp baktığınızda yüzünüzü gülümsetebilir.

dilara koçak

Dilara Koçak'ın hazırladığı "İyi Yaşam Günlüğü 2017" kadınlara ve erkeklere özel versiyonlarıyla çıktı

Yediklerini yazanlar daha kolay kilo veriyor

Eğer kilo vermek istiyorsanız ve yazı yazmayı seviyorsanız size iyi bir haberim var. Yediklerini yazanlar kilo vermede daha başarılı oluyor. Her gün yediklerinizi, duygu durumlarınızı ve fiziksel aktivitelerinizi kaydetmek; kendinizi gözlemleme ve en sık yaptığınız hatalar hakkında farkındalık sahibi olmanıza yardımcı olur.  Günlük ve haftalık olarak kayıtlarınızı aylık ve yıllık olarak yapıp sonrasında resmin tamamına baktığınızda kendi vücudunuza ne kadar yatırım yaptığınızı, iyileri ve kötüleri kendi gözlerinizle görebilirsiniz. 10. yılında olan ve benim her sene heyecanla yayınladığım İyi Yaşam Günlüğü size bu konuda rehberlik edebilir. İyi Yaşam Günlüğünüz 2017 yılı boyunca size her gün rehberlik etmeyi, merak ettiğiniz bir besinin kalorisini veya bazı aktiviteler ile ne kadar kalori harcadığınızı hesaplama fırsatı verirken, 13 farklı konuda daha fazla bilgi sahibi olarak, sizin kendi amacınıza ulaşmanıza yardımcı olmayı hedefliyor ve her güne özel mesajlarla hap bilgiler sunuyor.

Kadın ve erkek metabolizması farklı

Kadınlar günlük daha duygusal ama erkekler biraz daha gerçekçi davranabiliyor. Bu beslenme alışkanlıklarını da etkiliyor. Kadınlar genel olarak mutsuz olduklarında karbonhidrat ağırlıklı besinleri tercih ederken erkekler yüksek yağ ve protein içeren besinleri seçebiliyorlar. Erkekler et yemeyi severken kadınlar sebze tercih edebiliyor.

Yani hem kadınlar hem de erkekler için cinsiyetten gelen özellikler ile sağlık ve diyet konusunda farklılıklar var. Erkekler için testosteron kadınlar için östrojenden gelen avantaj ve dezavantajlar var. Ben de bu sebeple son 3 yıldır İyi Yaşam Günlüğü’nü kadına ve erkeğe özel olarak yazdım. Kadınlara özel İyi Yaşam Günlüğü’nde ‘Oturmaya mı Geldik Dünyaya, Her Ay Bir Derdim Var, Yesem Yesem Kilo Almasam’, erkeklere özel olanda ise ‘Yine mi Göbek Yine mi Diyet, En Fit Sultanlık Bekarlık, En Baba Yiyecekler’ gibi konu başlıklarıyla hem eğlendiriyor hem de bilgilendiriyor. 

 

ETİKETLER: DİLARA KOÇAK , SAĞLIK