METROPOL
METROPOL

15 Ekim 2021

Adele Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey

YAZI: VOGUE

adele
@adele

Adele'in Vogue sayfalarında büyüdüğünü söylemek pek de yanlış sayılmaz. İlk kez 2009 yılında, henüz 20 yaşındayken ve ünlülüğün henüz başlarındayken 2009 Grammy Ödülleri'nde giydiği özel Barbara Tfank elbisesiyle Vogue sayfalarındaydı.

2012'de, ikinci albümü 21'i çıkardıktan sonra ilk Vogue kapağıyla yine karşımızdaydı. 2016’da 25'in yayınlanmasının ardından kapağı yeniden süsledi; ve şimdi, beş yıl sonra, üç numaralı kapakla -üstelik iki ayrı edisyonla- geri döndü. 

Ama bu inanılmaz sesin arkasındaki kadın kim? İşte Adele hakkında muhtemelen bilmediğiniz 5 şey:

1.Adele ilk single'ı Hometown Glory'yi sadece 10 dakikada yazdı. Şarkı, şarkıcı gençken annesinin onu üniversite için Güney Londra'daki Tottenham'dan ayrılmaya ikna etme çabalarından sonra kaleme alındı. Adele, The Observer Music Monthly'ye verdiği demeçte “Onu protesto etmek için bir şarkı hazırladım ve neden burada kalacağımı bu şekilde açıkladım.” diyor.

2. Hepimizi Adele hayranıyız. Evet, kelimenin tam anlamıyla hepimiz. Bize katılanlar arasında epey önemli isimler de var, İngiltere hükümeti de buna dahil. 2009'da, zamanın Başbakanı Gordon Brown, Adele'e ülkenin moralini yüksek tuttuğu için bir teşekkür notu gönderdi: “Adele, ülkenin finansal olarak içinde bulunduğu sıkıntılar yaşadığı bu dönemde siz, tünelin sonundaki bir ışıksınız.”

 

adele

@adele

3.Adele, kırmızı halıda yürümekten hoşlanmadığını açıkça söylüyor. “Kendimi güvensiz hissetmiyorum, sadece bunu yapmak istemediğimi biliyorum.” diyor. Hatta bir açıklamasında da “Kelimenin tam anlamıyla mideme kramplar giriyor.” diyerek hislerini açıklamıştı. Kırmızı halıda yürüme endişesi anlaşılabilir peki ya endişesinin sahneye de yayıldığını söylesek? 2015'te NPR'ye “Sahne korkum aslında daha da kötüye gidiyor.” demişti. Huzursuzluğu aslında performans tarzını etkiliyor. “Sahne korkumla insanları hayal kırıklığına uğratmak istemiyorum. Sahnede o kadar gergin oluyorum ki doğaçlama yapmaya ya da bunun gibi bir şeye cesaret edemiyorum” açıklamaları da bu endişelerini kanıtlıyor.

4.Şarkıcının elinde bir çift dövme var. Birinde “Paradise” diğerinde oğlunun adı “Angelo” yazıyor. Rolling Stone'a dövmelerini, “Çünkü Angelo benim cennetim.” diyerek açıklamış ve şöyle devam etmişti: “Kendimle ilgili gerçekten sevdiğim her şeyi ortaya çıkarmama yardımcı oluyor. Ve bana 'hayır' diyen tek kişi o. Beni yönetiyor, tam anlamıyla patronum. Aslına bakarsak bu çok komik çünkü iş hayatımdaki her şeyin patronu benim.”

5.Adele bir keresinde James Corden'a Spice Girls'ün büyük bir hayranı olduğunu söylemişti. “Gerçekten benim için büyük bir şeydi. Çıkışları hayatımın önemli anlarından biriydi. Tam anlamıyla bir kadın gücüydü ve çok iyi iş çıkaran ve yeni yeni tanımaya başladığımız beş sıradan kızdan oluşuyordu. Ben her zaman Geri’ydim.” diyerek gruptaki favorisini açıklıyor ve grubun dağılmasını “Kalbimin ilk kez gerçekten kırılmasıydı.” diyerek betimliyor.

ETİKETLER: ADELE , VOGUE