29 Ekim 2021

The French Dispatch’in Geçmişten İzler Taşıyan Kostümleri

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

21-10/27/medium_the-french-dispatch.jpg

Retro dokunuşlar ve renk paletleriyle kendine has bir dünyası var Wes Anderson’ın. Bunu da hemen hemen imza attığı her filme yansıtıyor. Başrollerinde Timothée Chalamet, Benicio Del Toro, Tilda Swinton, Bill Murray, Frances McDormand, Saoirse Ronan, Léa Seydoux, Adrien Brody ve Owen Wilson’ın yer aldığı The French Dispatch ise bunların en yenisi. Hem kadrosu hem de senaryosuyla oldukça zengin olan filmi çekici kılan bir başka yanı da elbette Wes Anderson’la özdeşleşen kostüm tasarımları.

21-10/27/medium_the-french-dispatch-14.jpg

Ennui-sur-Blasé isimli hayali Fransız kasabasında yer alan bir Amerikan gazetesindeki çalışan gazetecilere odaklanan The French Dispatch, 50’li yıllarda geçiyor ve o dönemin stil anlayışını yansıtmayı kesinlikle başarıyor. Yelekler, blazer ceketler ve Fransız tarzının parçası haline gelen bereler öne çıkan parçalar arasında yer alırken, günümüz modasına da bir noktada atıfta bulunduğu hissini veriyor.

Marie Antoinette ve The Grand Budapest Hotel’de fantastik kıyafetlerin arkasındaki kostüm tasarımcısı Milena Canonero, Anderson'ın yarattığı bu dünyanın bir kez daha parçası. Pastel tonlu görünümler yaratmaya odaklanan Canonero, filmde yer alan siyah-beyaz sahneler için ise kıyafetlerin dokularına odaklanarak renkler kadar dikkat çekici olmalarını sağlıyor.

ETİKETLER: THE FRENCH DİSPATCH , WES ANDERSON , FİLM , MODA