15 Mart 2021

Röportaj: Yükselen Şapka Krallığı

RÖPORTAJ: ALARA KAYNAR

ruslan-baginskiy-hat-fashion

Bella Hadid’in Baker Boy şapkasıyla yaptığı tek bir paylaşımla statüsünü bambaşka bir noktaya çıkarttığı Ruslan Baginskiy bugünlerde yakın zaman da piyasaya çıkaracağı mücevher ve gözlük koleksiyonun üzerinde çalışıyor. 2015 yılından bu yana RB monogramını taşıyan geniş renk yelpazeli eklektik şapkaları modanın bir üniforması haline gelen Ruslan Baginskiy, ailesiye beraber Ukrayna’da yürüttüğü markasının saten ve süet gibi malzemelerini yerel kaynaklardan temin ediyor.

Öncelikle, muhtemelen bu soru ile çok karşılaşıyorsunuz ama neden şapka? Özellikle uzun yıllar stilistlik yaptıktan sonra.

Evet, bu konu ile ilgili çok soru alıyorum. Moda dünyasında çok karşılaşmadığımız bir durum. Ama dürüst olmak gerekirse, şapka tasarımcılığının benim işim olduğu hakkında hiçbir zaman şüphem olmadı. Öncelikle ailedeki herkesin şapka takıyor olması bende büyük bir etki bıraktı; bu bir gelenekti. Moda ile iç içe oldukça şapkalara olan tutkum daha da güçlendi.

Yaratıcı geçmişinizden ve markanız Ruslan Baginskiy'den bahseder misiniz?

Stilistliğin ana mesleğim olduğu süre zarfında, şovlarda ve çekimlerde kullanabileceğim estetiğe sahip şapka ve aksesuarları bulmakta güçlük çektim. Yaşadığım bu sorun beni kendi başıma aksesuar yaratmaya teşvik etti. Birkaç sezon sonra, şapka ve diğer aksesuarların tasarım sürecinin tümünün beni büyülediğini farkettim ve 2015 yılında stilistlik dönemini geride bırakıp Ruslan Baginskiy’yi kurdum - ama hiç de kolay olmadı. Şapka tasarımcılığı ile ilgili çok şey öğrenmem gerekiyordu çünkü kalite çok önemli. O zamanlar doğup büyüdüğüm yer olan Lviv'de yaşıyordum ve o bölgede yeteri kadar atölye yoktu. Bu yüzden, pek çok şeyi kendi başıma öğrenerek bu yolda ilerledim.

ruslan-baginskiy-hat-fashion

Şapkalarınızı ve adınızı taşıyan RB logonuzun arkasındaki ilham kaynağı nedir?

Benim için Ruslan Baginskiy; geleneklerin, modernliğin, şapka takma kültürünün ve moda akımlarının harmanlanarak hayat bulan halidir. Çok çeşitli bir markayız; farklı şekiller ve farklı stiller yaratıyoruz. Şapkalarımızın çeşitliliği sayesinde size uyan tarzı bulmak çok kolay olacaktır - deneysel bir marka olduğumuzu söyleyebilirim. Benim için önemli olan, genellikle şapka takmayan insanların kendilerini havalı hissettiren belirli RB şapkalarını bulmalarıdır ve sonra bir tane daha, arkasından bir tane daha… Tıpkı birçok müşterimizin yaptığı gibi!

Tasarımlarınızı anavatanınız olan Ukrayna'da tedarik ediyorsunuz, bundan biraz bahseder misiniz?

Tüm şapkalarımızı Ukrayna'da üretiyoruz, Kiev'de annem tarafından işletilen kendi fabrikamız var. Aslında, tüm ailem üretimde çalışıyor ve bir aile şirketi oluşumuz beni çok mutlu ediyor.

ruslan-baginskiy-hat-fashion

Yıldız parçanız olan Baker Boy şapkanızı Bella Hadid, Miley Cyrus, Blackpink, Kaia Gerber gibi önemli isimler üzerinde görüyoruz. Bu sizin en çok tercih edilen parçanız mı? Başka hangi modelleriniz ön plana çıkıyor?

Baker Boy bizim ilk imza parçamız oldu. Bizim için işler, Bella Hadid ve Kaia Gerber'in V dergisinin partisinde baker boy şapkalarımızı taktıkları an bambaşka bir noktaya ulaştı. Baker Boy, çok konuşulan bir parça haline geldi. Ama dediğim gibi, her tarz parçaya yer veriyoruz. Bu yüzden markanın tek bir ürün için hatırlanmasını istemiyorum. Koleksiyonlarımızda fötr şapkalardan kova şapkalara, beyzbol şapkalarından berelere kadar her türlü stili bulabilirsiniz. Örneğin, bu yaz yeni bir çok satan ürünümüz var - zincir ve çengelli iğne ile süslenmiş klasik bir saman fötr şapka. Bu detayların bazılarını dilediğiniz gibi çıkarıp tarzınızı tamamlayacak bir hale getirerek de kullanabilirsiniz.

Yeni dijital çağın hak ettiğiniz takdiri kazanmanıza nasıl yardımcı olduğunu düşünüyorsunuz? Ve tanınmalarını sağlamak adına sosyal medyadan yararlanmaya çalışan gelecek vaad eden tasarımcılara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Elbette bizim için Instagram, başarımızın hikayesinin özüydü. Instagram, fiziksel olarak Ukrayna'dayken birlikte çalışmayı hayal ettiğimiz insanlara ulaşma şansı verdi. Aslında markamız sosyal ağlardaki etkinliğimiz sayesinde başarılı oldu da diyebilirim. Artık Instagram'ı ürünlerini tanıtmak için ana platform olarak kullanan birçok markayı görebiliyoruz. Açıkçası, artık PR ve sosyal ağlar modern dünyadaki en önemli iki etken haline gelmekle birlikte; günümüzde Instagram hesabı olmayan bir markanın da başarı şansı oldukça az.

ruslan-baginskiy-hat-fashion

Yaz koleksiyonunuz aşina olduğumuz Ruslan Baginskiy’den çok farklı bir çizgide bununla ilgili ekleyebileceğiniz detaylar nelerdir?

Koleksiyonu oluştururken daha fazla işlevsellik faktörüne yöneldik; özel bir duruma gerek duymayan, gardırobunuzda uzun yıllar tutabileceğiniz parçalar. Dramatik geniş ağızlı hasır şapkalar hem güneşten korunmanızı hem de mükemmel Instagram içerikleri elde etmenizi sağlayacaktır. 

Doğru şapkayı nasıl seçeceğimiz konusunda bize bazı ipuçları verebilir misiniz?

Bu sezon daha azının daha çok olduğuna inanıyoruz. Koleksiyon detaylarla dolu değil, şapkaların bezemeleri aynı zamanda zarif ve muhteşem. Hasır kayıkçılar, panamalar ve kumarbaz şapkaları doğal inciler, zincirler ve Ruslan Baginskiy monogramı ile dekore edildi. Ayrıca bu sezon inci süslemeli “hustka” yani Ukrayna’nın geleneksel şalına yeni seçenekler sunuyoruz.

10 yıl sonra, Ruslan Baginskiy hala şapka tasarımcısı olarak mı tanınacak yoksa şapkalar dışında gelecek planları var mı?

On yıl için konuşmak zor olur çünkü markamız bir yıl içinde bile oldukça değişkenlik gösterebiliyor. Fakat şunu söyleyebilirim ki; kısa bir zaman içinde, uzun süredir üstünde çalıştığımız Ruslan Baginskiy gözlüklerini ve mücevherlerini piyasaya sürmeyi planlıyoruz.

ruslan-baginskiy-hat-fashion

ETİKETLER: RUSLAN BAGİNSKİY , ŞAPKA , RÖPORTAJ