20 Ekim 2020

Röportaj: Nedret ve Yasemin Taciroğlu İle Nefes Kesen Bir Yolculuk

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

RÖPORTAJ: DİLRUBA KARAKÖSE

Yaşanılan zorlu süreci bir yolculuk olarak tanımlayarak koleksiyonlarına bu temayı veren Nedret ve Yasemin Taciroğlu, romantik dünyalarını yansıtmayı da ihmal etmiyor. Zamansız tasarımlarıyla birlikte modern çizgilerin ve couture el işçiliğinin bir araya geldiği 2021 İlkbahar/Yaz koleksiyonunda poplin elbiselerden ipek organza ve şifona kadar uzanan bir yelpazede kokteyl ve parti elbiseleri yer alıyor. Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul bünyesinde dijital olarak tanıtılan NEDO by Nedret Taciroğlu koleksiyonuyla ilgili bilinmesi gerekenler ise röportajımızda…

Nedret-Yasemin Taciroğlu

Fotoğraf: Getty Images Türkiye

2021 İlkbahar/Yaz koleksiyonunuzun temasından ve ilham kaynaklarından bahsedebilir misiniz?

Bu koleksiyonumuzun teması Yolculuk... Bu zorlu süreci bir yolculuk olarak değerlendirdik, burada yeniye ve pozitif bir bakış açısına yer açmalıyız diye düşündük. Pastel renklerden oluşan 26 parçalık 2021 İlkbahar/Yaz hazır giyim koleksiyonumuzda biz de kendi romantik dünyamızı pozitif bir bakış açısıyla yansıtmak istedik.

Hangi parçalar koleksiyonda kendine yer buluyor?

Volümlü etekler, deri püsküllü kemer ve çantalar kendine bu koleksiyonumuzda yer bulan parçalar arasında. Volanlar da oldukça göze çarpan detaylardan…

Koleksiyon parçalarını hangi detaylar hareketlendiriyor?

Poplin elbiseler, dantellerle ve makromelerle berabere kullandığımız ipek organza ve ipek şifon gömlek etek ve elbiselere imza atarken, aynı zamanda drape ve piliselere yer verdik.

Nedo by Nedret Taciroglu çizgisini bu koleksiyona nasıl yansıtmaya çalıştınız?

Bizim olmazsa olmazlarımız dantel, el işi ve iddialı detaylar bu koleksiyonda da mevcut. Mesela omuzlarda kullandığımız volanlar, drapeler, kabarık büzgülü kollar ve çiçek desenleri, bizim romantik çizgimizi devam ettiriyor.

Pandemi süreci tasarım aşamasında sizi ne yönde etkiledi. Deneyimlerinizden bahsedebilir misiniz?

Çok zor bir süreçti. Bir anda hayat durdu. O dönem Paris’ten yeni gelmiştik ve yüklemelerimiz vardı. Bir an evvel işlerimizi toparlamak için var gücümüzle çalıştık açıkçası. Bu süreç bizi biraz durdurdu çünkü tüm kırmızı halı, düğün ve davetler iptal oldu. Bu sürecin sonunda hazır giyim koleksiyonu yapmaya karar verdik.

Dijital dünyanın kaçınılmaz gerçekliğiyle birlikte siz de MBFWI kapsamında defilenizi bu şekilde gerçekleştirdiniz. Sizin için nasıl bir tecrübe oldu bu?

Güzel bir tecrübeydi. Dijitalleşmenin getirdiği avantajlar oluyor tabi. Ama yurt dışına gidip koleksiyonumuzu sunamayacağımız için bu şekilde ilerledik.

Nedret-Yasemin Taciroğlu

Fotoğraf: Getty Images Türkiye

Önceki yıllarda Paris Moda Haftası’na katılırken bu sene MBFWI’da yeni koleksiyonunuzu tanıtmak, marka adına nasıl bir öneme sahip?

Aslında ilk defa hazır giyim koleksiyonu hazırlamış olduk. Şu anki koşullar için bunun daha uygun olacağını düşündük. Her şey güzel geçti umarız devamı da bu şekilde gelişir.

2021 İlkbahar/Yaz koleksiyonunuzu üç kelimeyle nasıl tanımlarsınız?

Romantik, feminen ve asil…

Zamansızlık mı yoksa trendler mi Nedo dünyasının daimi parçası?

Biz ikisini de bir arada kullanıyoruz. Asla sıkılmayacağınız, modern ve kaliteli parçalar tasarlamak tabii ki ilk önceliğimiz.

Moda dünyasının geçirdiği ve aslında geçirmeye devam ettiği zorunlu değişim hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce her şeyin tamamen dijitalleşmesi mümkün mü?

Ben şahsen tamamen yok olacağını düşünmüyorum. Ama muhakkak herkes, teknolojinin sağlayacağı imkanları sonuna kadar kullanmak isteyecektir. Yavaş yavaş buna da alışacağız sanırım.

Dünyaca ünlü pek çok yıldız sizin tasarımlarınızla boy gösteriyor. Bu başarıyı neyle ilişkilendiriyorsunuz?

Biz inandığımız yolda hep çok çalıştık. Bu emeği ve ruhumuzu yurt dışına da tanıtmak en büyük arzumuzdu. Satış kanallarımızı ve stratejimizi hep buna göre geliştirdik. Sonunda da arzu ettiğimiz kişilerin ilgisini çektik ve açıkçası bu da bizi çok mutlu etti. Çok çalışmanın ve emeklerimizin bir sonucu oldu.

 

ETİKETLER: NEDO , NEDO BY NEDRET TACİROĞLU , 2021 İLKBAHAR/YAZ