16 Haziran 2021

Yazın Bohem Yanı: Kaftan

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

kaftan,vogue,trend

Fotoğraf: Henry Clarke, Vogue USA, 169 Aralık

Kökleri Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya dayanan kaftanlar Osmanlı İmparatorluğu dahil olmak üzere gücü ve itibarı sembolize ediyordu. Nadir bulunan ağır kumaşlardan üretilmesinin yanı sıra, içinde barındırdığı ince işçilikle ve işlemeleriyle birlikte her dönemin en kıymetli parçası olmayı başardı. Zaman ilerledikçe ise geleneksel kodlarını kaybetmeden moda dünyasına dahil olan kaftanlar, ilk çıkış noktası olan güç ve ihtişamdan tamamen ayrı düşerek bohem bir hayat vizyonuna sahip olan 60’lar ve 70’lerin ikonik parçasına dönüştü. Kullanılan materyaller hafiflerken herkesin evde yapabileceği batik desenler kaftanların ana desenlerini oluşturuyordu.

kaftan,vogue,trend

Fotoğraf: Henry Clarke, Vogue USA, 1967 Kasım

1967 yılında Vogue Amerika için Marisa Berenson’un Tina Teser imzası taşıyan altın rengi kaftanla Henry Clarke’ın objektifinden yansıyan karesini ise kaftanın moda dünyasına resmi girişi olarak saymak mümkün.

Rahat formu ve pratik tavrıyla tek hamlede şıklık sağlayan kaftanlar, günümüzde ilkbahar/yaz koleksiyonlarının ön saflarında yer almaya devam ederken günlük stil için de güçlü bir alternatif oluşturuyor. Modern yorumların da oyuna dahil olduğu tasarımlar gömleklerden referans alırken, yırtmaçlı uzun kollar özgür bir hareket alanı sağlıyor. Etro’dan Tom Ford’a 2021 İlkbahar/Yaz koleksiyonlarına dahil olan kaftanlar uzun yolculuğuna yeni hikayelerle devam ediyor.

ETİKETLER: KAFTAN , 2021 İLKBAHAR/YAZ , DEFİLE , TREND , BOHEM