16 Eylül 2020

Örnek Beden Sorununa Işık Tutan Instagram Paylaşımı

YAZI: JULİA HOBBS

İngiliz stylist ve PRINT Magazine’in kurucu ortağı Francesca Burns bir yandan içinde bulunduğumuz yeni normal hayata adapte olmaya çalışırken bir yandan da sektörün kalıplaşmış normlarını yıkmaya çalışıyor. Bu amaçla kendisi 12 Eylül günü Instagram hesabında ismi gizli tutulan bir modelin bir markanın sample beden pantolonunun içine sığmak için gösterdiği çabayı anlatan bir paylaşım yaptı. Paylaşım metninde ise “Selamlar! Bu cumartesi sabah sizlere bir önerim var: Sample bedenleri daha büyük yapsak ne olur? Benim setimde yer alan kimsenin kendisini olduğundan daha az hissetmesini istemiyorum. Çoğu zaman, - olağanüstü güzel olmalarına rağmen - yaşayan, nefes alan ve aynı zamanda kıyafetleri için ‘çok büyük’ olduklarını asla düşünmemeleri gereken genç kadınlarla çalışıyorum.”

FrancescaBurns

Fotoğraf: @FrancescaBurns

 

Burns’un bu paylaşımı kısa sürede viral oldu. Birçok moda editörü ve model (Edie Campbell, Karen Elson, Fran Summers, Ashley Graham, Paloma Elsesser ve Rianne van Rompaey gibi isimler) onun bu öfkesine katılarak bu söylemenin küresel bir çağrı haline gelmesini sağladılar. Neredeyse on yıldan fazla bir süredir sektörün gündeminde olan bu konu, son zamanlarda iyice gün yüzüne çıkmaya başladı. Hatta bu amaçla @shitmodelmgmt gibi bazı sosyal medya aktivist gruplar dünyaca ünlü modaevlerine karşı eylemler gerçekleştirdiler. Ancak hiçbir zaman amaçlarına ulaşamamışlardı. Belki de doğru zaman şimdiydi. İngiliz stylist’in paylaşımı beklenen itici güçtü. Tüm bunları konuşmak adına Vogue, Zoom üstünden Francesca Burns ile bir araya geldi.

Sizce sample bedenlerinin küçük olmasının yarattığı sorunun büyüklüğü nedir?

Sample yani örnek beden genellikle büyük moda evlerinin sezon defilelerinde kullanacakları tasarımlarda tercih ediliyor. Bu defilelerde yer almak adına da birçok model zayıf olmak için özel bir çaba harcıyor. Ayrıca defilelerde kullanılan bu parçalar daha sonra çekimlere gönderiliyor. Benim on çekimden dokuzunda ise genellikle birlikte çalıştığım yetenekler bu örnek bedenlerin içine sığmakta zorluk çekiyor. Özellikle de eğer bu isimler oyuncu ya da model olmayan profesyonel isimler ise… Hatta bazen örnek bedenler o kadar küçük oluyor ki, profesyonel modellere bile uymuyorlar. 

Peki bu durumun modellerin ruh sağlığı üzerindeki etkisinin ne olduğunu düşünüyorsunuz?

Bir stylist olarak sokak casting’iyle seçilen profesyonel olmayan farklı yaş gruplarından birçok farklı modelle çalışıyor ve kariyerlerinin daha çok başında olan kadınlarla tanışma fırsatına sahip oluyorum. Örneğin geçtiğimiz günlerde 36-38 çok güzel kadınlarla çalıştım. Sette bizimle birlikte her pantolonu onlarla uygun şekilde dikiş yerlerinden kesen bir terzi bulundurduk. Modellik bir meslek, moda çekimleri ise bir iş yeridir ve örnek bedenlere sığmayan modeller kendilerini böyle ortamlarda aşağılanmış ve zarar görmüş hissediyorlar.

Çalıştığım genç kadınlardan biri sette profesyonel olarak modellik yapmak istediğini ama ajansların kendisine kilo vermesi gerektiğini söylediğini açıkladı. Hemen kendisine “Bence sen olduğun gibi muhteşemsin” dedim. Ama daha sonra onu giydirmeye başladığımızda kıyafetler kendisine küçük geldi, bu da modellerin belli bir bedende ve şekilde olması gerektiğini bir kere daha hatırlattı. Bu durumda setteki her kıyafetin modele uyduğundan emin olmalıyız, her zaman terzi bulundurma şansımız olmuyor.

Gördüğünüz moda çekimlerinin büyük bir çoğunluğunda gördüğünüz kıyafetler yapılmadan bırakılıyor. Profesyonel modellerde bile… Hatta bazı markalar o kadar küçük bedenler üretiyor ki fermuarı kapatmak mümkün olmuyor.

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör

Well this is a first for me, but I thought it was important to come on here and say something after the overwhelming reponse to what I shared this weekend about an experience I had on set recently where sample sized clothes didn’t fit the model. Thank you to everyone who has engaged with this and shared this story and especially those of you who commented or contacted me with your own harrowing experiences of this issue. It simply shouldn’t happen. We need to address this very singular representation of body image in fashion -and open things up to be more inclusive across the board. We are very fortunate to work in an industry filled with incredible talent and creativity we are primed to be a catalyst for change and empowerment. We can make it happen - we just have to keep pushing forward. Thank you for listening. ❤️

Francesca Burns (@franburns)'in paylaştığı bir gönderi ()

Sosyal medya üstünden yaptığınız bu çağrıya karşı sektörden geri dönüşler nasıl oldu?

Rianne van Rompaey to Vittoria Ceretti, Paloma Elsesser, Ashley Graham, Luna Bijl, Edie Campbell ve Karen Elson gibi bu dönemin süpermodelleri benim post’umu repost ederek destek oldular. Ayrıca casting sırasında aynı sorunları yaşayan birçok model de DM’den mesaj attı. Hatta bazıları göğüslerinin bandajla kapatıldığından bile bahsetti. Beden kapsayıcılığı bugün hem moda dünyasında hem de dışında oldukça büyüyen bir sorun.

Örnek bedenlerin yarattığı psikolojik sorunlara karşı sizce moda dünyasının nasıl önleyici adımlar atması gerekiyor?

Büyük ve küçük tüm markaların eşitlik konusundaki etik ve standartlarını değerlendirerek örnek beden sorununu ele alması gerekiyor. Burada yapılması gereken defilelerde birçok farklı bedende modellere yer vermek. Sonuçta markalar defilelerinde tek bir bedene yönelseler bile, satış için koleksiyondaki her bir parçayı farklı bedenlerde üretiyor. Neden hali hazırda üretim yapılırken bu beden farklılığına podyumlarda yer verilmesin ki? Bu amaçla model ajanslarının da her bedende yetenekler keşfederek onlara portfolyolarında yer vermeleri gerekiyor. Tabii ki casting direktörleriyle editörlerin de onların keşfettiği bu modelleri çekimlerinde kullanması gerekiyor. Hem dergi sayfalarında hem de ekranda farklı bedenler görmeliyiz.

Son zamanlarda büyüyen sosyal adalet hareketleri etrafımdaki her şeyi sorgulamaya başlamama neden oldu ve bir anda kendimi Instagram’da örnek beden sorununda bahseder buldum. Artık bu soruna karşı sessiz kalamazdım, konuşmak benim görevimdi. Ne kadar çok insan konuşursa, o kadar çok insan dinlemek zorunda kalacak ve bir noktada değişim kendiliğinden başlayacak. 

Bireylerin kendini güçlendirdiği bir sektör yaratmalıyız. Her şey bu kadar basit. Tarih boyunca moda her zaman bireylerin kendini ifade etmeleri için bir araç ve yeni şeyler yaratmanın bir yolu olmuştur.  Sonuçta kendimizi daha iyi hissetmek için bir elbise ya da ceket satın alıyoruz. Biz endüstri olarak birbirimizi ayağa kaldırmalı ve dünyanın sunduğu tüm güzellikleri kutlamaya çalışmalıyız. Moda dünyası yetenekli isimlerle dolu, bu isimler neden sadece tek bir bedenle sınırlı kalsın ki?

İlgili Başlıklar