01 Nisan 2021

Modanın Okyanus Tutkusu

YAZI: HAZAL BAYAT

Sakin ve huzurlu; gizemli ve tehlikeli; heyecan verici ve renkli... Tüm bu tanımları aynı anda barındıran okyanuslar, modanın da ilham panosunda. Versace'nin 2021 İlkbahar/Yaz koleksiyonuyla yeniden gündeme gelen tema, uzun yıllardır koleksiyonlarda kendine yer edinmeyi başarıyor. Öyle ki, söz konusu koleksiyon aslında modaevinin 1992 İlkbahar/Yaz tasarımlarına gönderme yapıyor. Peki, okyanus temasının özellikle bu sezon haute couture koleksiyonlarına bile sıçramasının ardında yatan başka bir sebep var mı?

versace-naomiFotoğraf: Vogue Runway | Versace 1992 İlkbahar/Yaz

versace-naomiFotoğraf: Vogue Runway | Versace 2021 İlkbahar/Yaz

Mavi suların sakinlerinden ilham alan tasarımların tek sebebi okyanusların verdiği sınırsız ilham değil. 2021 İlkbahar/Yaz defilelerinde rastladığımız tema, bir mesaj da verme niyetinde: Okyanuslardaki plastik kirliliği, hayalet ağlar, küresel ısınma üzerine ve çok daha fazlasıyla ilgili... Üstelik verilmek istenen bu mesajın geçmişte de örnekleri mevcut. Sürdürülebilirliğin öneminin iyice anlaşıldığı ve aksi üretimlerin kabul edilmediği bugünlerden 11 yıl önce Alexander McQueen, İlkbahar/Yaz hazır giyim koleksiyonuyla konuya dikkat çekme niyetindeydi...

versace-naomiFotoğraf: Vogue Runway | Alexander McQuenn 2010 İlkbahar/Yaz

Alexander McQueen 2010 İlkbahar/Yaz koleksiyonu için pullar ve tüllerle kaplı tasarımlara bürünen, saçları fütüristik bir havada şekillendirilmiş büyüleyici siluetlerdeki modeller, doğaya verilen zarar durdurulmadığında olabilecekleri de temsil ediyordu. Benzer bir misyon yüklenen Marine Serre tasarımları da okyanusların muhteşem yüzü yerine deniz canlılarının yaşamını tehlikeye atan yanlış avlanma ve hayalet ağlar gibi meselelere işaret ediyor.

versace-naomi
Fotoğraf: Vogue Runway | Marine Serre 2021 İlkbahar/Yaz

Moda bugün çevre duyarlılığına sahip olmak zorunda; çünkü üzerine düşen sorumluluk oldukça fazla. Hızlı tüketimin yerini uzun ömürlü parçalara bıraktığı, malzemelerin sürdürülebilir olanlarının tercih edildiği günlerdeyiz. Etki alanı oldukça geniş olan sektör, yalnızca üstüne düşen sorumluluğu yapmakla yetinmiyor, yanlış giden konulara dikkat çekmek için yaratıcılığını da kullanıyor. Elbette okyanusların verdiği ilhamdan romantik tasarımlar çıkaran koleksiyonlar da yok değil.

burberryFotoğraf: Vogue Runway | Burberry 2021 İlkbahar/Yaz

burberryFotoğraf: Vogue Runway | Simone Rocha 2021 İlkbahar/Yaz

Yalnızca rengarenk mercanlar ve deniz yıldızları değil; mistik hikayeler ve romantik inciler de 2021 koleksiyonlarında görünür. Burberry, ıssız bir ormanda gerçekleşen defilesinde deniz kızlarından ilham aldığı tasarımları sergilerken Simone Rocha sahneyi incilere bırakıyor. Hedef ve malzeme ne olursa olsun okyanus teması, modanın vazgeçilmezi olarak bir sezon daha başrolde kalıyor.

ETİKETLER: 2021 İLKBAHAR/YAZ , 2021 İLKBAHAR/YAZ TRENDLERİ , OKYANUS , DENİZ TEMASI , AKTİVİST , MODADA SÜRDÜRÜLEBİRLİK , VERSACE