02 Ağustos 2021

Moda Konusunda Tükenmişlik Mi Yaşıyorsunuz?

YAZI: JULİA HOBBS

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

21-07/29/gettyimages-1327168837.jpg

Geçenlerde bir FaceTime görüşmesi sırasında arkadaşım, "Ne giymek istediğimi biliyorum, sadece onu giyecek enerjim olup olmadığını bilmiyorum." dedi. Her ikimiz de eşofman giyerek, şu anda tehlikeli bir şekilde dengede duran yaz seyahati planlarıyla ilgili notları karşılaştırıyorduk. Konuşma, kısa süre sonra kıyafet kuralı öngören ve yakın zamanda gerçekleşecek bir etkinliğe dönüştü.

21-07/29/gettyimages-1233475378.jpg

Kendall Jenner'ın Los Angeles’taki bir benzin istasyonunda görünümüne eşlik eden Bottega Veneta dokuma çantasından şu anda her yerde bulunan önü neredeyse tamamen açık olan üstlerin çeşitli versiyonlarına, Bella Hadid'in Cannes kırmızı halısında Schiaparelli'nin 2021 Sonbahar/Kış haute couture koleksiyonunda yer alan etkileyici görünümünden Hailey Bieber'ın Paris gezisi sırasında tercih ettiği LaQuan Smith elbisesine kadar pek çok şey, 2021 yazının kartviziti haline geliyor. Ve hepimiz bir noktada dışarı çıkıp kaybettiğimiz zamanı telafi etmek istiyoruz, değil mi?

21-07/29/gettyimages-1328199329.jpg

Cevap tabii ki evet. Ancak bir yıldan fazla süredir görmediğimiz arkadaşlarımızla yeniden iletişime geçerken, sanal benliklerimizin mümkün olan en iyi versiyonu gibi görünmek için yaygın endişe uyandıran baskının ötesinde, gardırop açısından hızlı bir başlangıca ihtiyacımız olabilir. Bir Bloomberg raporuna göre, çoğumuz pandemi sırasında günde en az iki buçuk saat daha fazla çalışıyoruz ve bu da kendimize veya dolaplarımıza çok fazla zaman ayırmadığımızı ortaya koyuyor.

2020'den biraz keyifsiz, hatta bitkin çıktık. Gizlice Google burç aşk uyumluluklarına ve bizi daha az yorgun gösterecek saç kesimlerine baktık. Gerçekte ne giydiğimize gelince, sonuç şuydu ki, artık duruma göre ya da birileriyle buluşmak ve sadece dışarıda olmak için giyinmiyorduk. Çünkü uzun bir süre için hiçbir etkinlik, kutlama, buluşma ya da dışarı çıkma imkanı yoktu. Öyleyse, şu anda gardıroplarımız söz konusu olduğunda kendimizi biraz tükenmiş hissetmemiz beklenemez mi?

The New Yorker'da tükenmişliğin yükselişini araştıran Mayıs 2021 tarihli bir makale, tükenme ve sinizmi tanımlayıcı semptomlardan ikisi olarak belirtiyor ve dünya çapında, beş işçiden üçünün tükendiğini söylüyor. Makalenin yazarı Jill Lepore, genel olarak çalışmaya yönelik kültürel vurgumuz konusunda dikkatli davranıyor. “Evlilik tükenmişliği, ebeveyn tükenmişliği ve pandemik tükenmişlikten kısmen acı çekebilirsiniz, çünkü tükenmişlik esas olarak çok çalışmakla ilgili olsa da, insanlar artık işe yaramayan her türlü şey hakkında sanki öyleymiş gibi konuşuyorlar. Mesela evliliği yürütmeye çalışmak, bahçenizde çalışmak, çocuklarını iyi yetiştirmeye çalışmak gibi.”

Gerçek hayata geri dönme yolunda bir yerde, modaya iş gibi mi davranmaya başladık? Aşk yerine, gönderilecek bir fotoğraf ya da sahip olunacak bir etiket mi? Gelecekteki terzilik mutluluğumuzu korumak adına, Vogue'un giydiklerinize yön vermek için sunduğu 10 maddelik kılavuz işe şu şekilde;

  • Acele etmeyin. O zamanı kendinize ayırmanın sevincini hatırlamak için, zaman sınırı olmaksızın kendi programınıza göre giyinin.
  • Tarzınızı gerçek zamanlı olarak sosyal medyada gösterme baskısını ortadan kaldırın. Instagram bekleyebilir. Muhteşem ve anda olmak çok daha eğlenceli.
  • Hayal gücünüzü şımartın. Vogue Runway bunun için var…
  • Görünüşünüzün değerlendirilmeye açık olmadığını unutmayın. Ne giymekten hoşlandığınız konusunda davetsiz fikirleri dikkate almayın.
  • Birkaç temel gardırop parçası seçin. Sevdiğiniz ve her yere gidebileceğiniz bir yaz kıyafetinin ilham verici temelini oluşturan beş parça… (Rahat spor şortlar, yelek, inci küpeler veya tüm kısa kot pantolonlarınızla uyumlu bir zincir kemer harika başlangıç ​​noktaları olabilir.)
  • Yükü hafifletin. Artık sevmediğiniz parçaları satmak veya bağışlamak, özgürleşmek demektir. Daha az seçeneğin güzelliği ise daha az düşünmek oluyor.
  • Bir moda tatili planlayın ve her saniyesinin tadını çıkarın.
  • Dolabınızda olmayanlar için ıztırap çektiğinizi hissediyorsanız, sahip olduklarınızla ilgilenmeye bir saat ayırın.
  • En değerli moda parçalarınızı uzak bir arkadaş buluşması için saklamayın.
  • Vücudunuzun kendisinin en iyi görünümünüz olduğunu asla unutmayın. Giymeyi seçtiğiniz kıyafetler, ona biraz daha fazla sevgi göstermek için orada.

ETİKETLER: MODA , YAZ STİLİ