15 Mart 2016

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul: 1. Gün Notları

YAZI: BARIŞ ÇAKMAKÇI

Geçtiğimiz Ekim ayında The Core Istanbul fuarı ve Tamer Yılmaz'ın fotoğrafladığı MTD Digital Catwalk sayesinde satınalmacı ve basınla buluşan #MBFWI bu sezon yola kaldığı yerden Zorlu Center'da devam ediyor. İlk gün start'ı 2016 İlkbahar / Yaz mayo koleksiyonunu sunan genç tasarımcı Cihan Nacar verdi. 

5th Position

Fotoğraf: Murat Tekin

Popcore isimli koleksiyonda yer alan canlı desenler ve parlak renkler her ne kadar enerjiyi yüksek tutsa da, henüz teknik anlamda bazı detayların tamamlanmamış olması bekleneni vermedi. Yine de Türkiye'den tasarımcı imzalı mayo markası çıkması konusunda adımların atıldığı bir dönemde Nacar'ın taze kan pompalaması umut vericiydi.

 

İlham Kaynağı Bale

Günün ikinci defilesi ise koreograf ve dansçı Buse Uğur ile model Ezgi Bozkurt'un markaları 5th Position'ındı. İkili bu sezon için balerinlerden ilham alarak, podyumda modern bir sunum gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yıl ilk kez podyumda yer alan markanın tasarım grameri aynı kalsa da, kesimlerde ve modellerde yenilikler olduğu açıkça ortadaydı. Kabuğun Sakladığı ismini verdikleri yalın ve naif 2016 İlkbahar/Yaz mayo koleksiyonunun ardından, markanın daha nerelere gideceğini merakla bekliyoruz. 

5th Position

Fotoğraf: Murat Tekin

Londra'dan İstanbul'a

Bugüne dek çiçekli kraliyet taçlarından  ailesinin İzmir anılarına, bir bale akşamından dans duo'su Dolly Sisters'a (AW14) kadar romantizmi yüksek titizlikteki detaylarla birleştirerek Londra podyumlarına taşıyan Bora Aksu, bu akşam da bize lüks detaylara yoğunlaşan bir kadın silueti sundu. Yine biraz melankolik, biraz karanlık, ama çokça feminendi.

5th Position

Fotoğraf: Murat Tekin

Geçtiğimiz ay Londra Moda Haftası'nda sunduğu koleksiyonu bu akşam İstanbul'a getiren Aksu hatırlayacaksınız, 2010 yılında da İstanbul'a özel bir koleksiyon sunmuştu. Bu topraklardan beslenmeyi seven Aksu'yu, biz de İstanbul podyumunda görmeyi her daim seviyoruz. Lütfen daha sık alabilir miyiz sayın Aksu? 

 

Bir Sezon Daha Beklemeden

#MBFWI'nin ilk gün takviminde son sunum Dice Kayek'e aitti. Ayşe ve Ece Ege kardeşler, doğadan ilham aldıkları 2016 İlkbahar/Yaz hazır giyim koleksiyonu için bir kez daha, En İyi Moda Yönetmeni ödülü sahibi Marie Schuller'la işbirliği yapmıştı. Bu akşam ilk kez izleme fırsatı bulduğumuz Jokes isimli filmde, Dice Kayek markasının alameti farikası haline gelen gömlek ve eteklerin de olduğu yaklaşık 85 parçalık koleksiyondan seçilen 10 look'a yer verilmişti. Farklı kumaşların yorumlarının bir arada yarattığı ahengin yanı sıra, daha önce hiç oyunculuk deneyimi olmayan modeller Lilly ve Sofia'nın performansları da takdir edilesiydi. 

5th Position

Fotoğraf: @dicekayek

Fragman niteliğindeki bu film gösteriminin ardından Zorlu Center Beymen ve Harvey Nichols'ta satışa çıkan koleksiyon, son dönemde moda haftalarında çokça tartışılan See it now/Buy it now  (Sezonunu beklemeden hemen satın al) mevzusunun Türkiye'deki yansıması. Bakalım bu sezon içi satış stratejisine başka tasarımcılardan da katılım olacak mı?

ETİKETLER: İSTANBUL MODA HAFTASI , MBFWI , BORA AKSU , DİCE KAYEK , CİHAN NACAR , 5TH POSİTİON , MBFWINOTLARI