16 Şubat 2022

Inventing Anna’nın Yüksek Modayla Yakın İlişkisi

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

22-02/15/inva_102_unit_12863r.jpg

Fotoğraf: Netflix

Netflix’in merakla beklenen Shonda Rhimes imzalı dizilerinden Inventing Anna, sonunda izleyiciyle buluştu. Dolandırıcılıktan yargılanan Anna Delvey'in şaşırtıcı hayat hikayesini konu alan film kostümleriyle de dikkat çekiyor. Asıl adıyla Anna Sorokin, çevresindeki insanlara varlıklı olduğu yalanını söylerken, bu yolculuğunda dış görünüşüyle de uyumlu hareket etmeye özen gösteriyor. Bu doğrultuda Chanel, Gucci, Valentino, Dior, Balenciaga, Celine ve Alexander McQueen gibi yüksek moda markalarının pek çoğu da elbette başrolde.

Dizinin kostüm tasarımcıları Lyn Paolo ve Laura Frecon, hikayenin daha da inandırıcı olması adına Delvey'in Instagram hesabını incelemeye alırken, bu dolandırıcılık suçunu irdeleyen gazeteci Jessica Pressler'ın yazılarından da ilham alıyorlar hazırlık süreci boyunca. Ayrıca karakterin gelişimini gözler önüne sermek için kostümler kademeli olarak farklılaştırılıyor.

22-02/15/inva_102_unit_06097r.jpg

Fotoğraf: Netflix

New York'a ilk geldiğinde çiçek desenli bir Dolce & Gabbana takım tercih ederken zaman içerisinde gardırobu daha minimal parçalardan oluşmaya başlıyor. Anna Delvey'nin bu değişen imajını Lyn Paolo “İş dünyası tarafından ciddiye alınması için Anna’nın tarzı zaman içerisinde daha ölçülü bir hale geliyor." sözleriyle anlatıyor. Gerçek hayatta duruşma sırasında bile Anna Delvey'in bir stilistle çalıştığını düşünecek olursak, modanın onun hayatındaki yerini anlayabiliriz. Bu da hali hazırda dizinin en önemli parçalarından.

ETİKETLER: INVENTİNG ANNA , DİZİ , MODA , JULİA GARNER