21 Eylül 2021

Erdem'in 15 Yıllık Geçmişinden 15 İnanılmaz An

YAZI: ALEX KESSLER

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

Erdem Moralıoğlu, markasının 15. yıl dönümü hakkında ne düşündüğü sorulduğunda, “Olağanüstü hızla geçti.” diyor. "Gözlerimi kapatırsam, hala Royal College’da mezuniyet koleksiyonunu bir araya getiren bir öğrenci olduğumu hayal edebiliyorum.” Oprah, Michelle Obama, Cambridge Düşesi Kate Middleton ve Gwyneth Paltrow gibi isimlerin tercih ettiği Erdem, Baz Luhrmann ve Kraliyet Balesi ile de işbirliği yapmış bir tasarımcı.

21-09/20/gettyimages-1175007889.jpg

Fotoğraf: Mike Marsland

2005 yılında kendi etiketini kurduğundan beri, kadınsılığın imzasını taşıyan, karakterli olduğu kadar şiirsel bir ifade oluşturdu. Ancak kadınların onun kıyafetlerini giyerken hissettikleri kapsayıcı güç, markanın uzun ömürlü olduğunun bir göstergesi. Onu şaşırtıcı derecede benzersiz kılan şey ise koleksiyonları destekleyen tarihsel bağlamın ve anlatının derinliğinin yanı sıra işçilik ve sanata saygı oluyor.

On yıldan fazla bir süre sonra, Erdem'in markası hala bağımsız olarak faaliyet gösteriyor, bu da sektörde bir tür anormallik sayılabilir. “İlk mağazamızı açmak için 10. yıl dönümünü bekledim çünkü bunu tamamen tek başıma yapabilmek istedim.” diyor. "Genellikle, belirli bir hızda olmak için baskı olur, ancak zaman ayırmak ve yolunuzu hissetmek harika bir şey."

2022 İlkbahar/Yaz defilesiyle birlikte tasarımcı, Vogue için meşhur kariyerinden 15 unutulmaz anı paylaşıyor:

1. 2006 Sonbahar/Kış ile her şey başlıyor

Erdem, “Bu benim ilk tam koleksiyonumdu ve V&A'da gösterme fırsatım oldu.” diyor. "Ayrıca, Barneys'in satın aldığı, Madison Avenue ve Beverly Hills için stokladığı parçalar bulunuyordu. Bu ise ciddiye alındığım anlamına geliyordu." diyor.

2. 2007 İlkbahar/Yaz ile kadınlığa bakışını sağlam bir şekilde oturtuyor

Tasarımcı, “Bu koleksiyon çok önemli bir feminenlik algısı yarattı.” diye açıklıyor. Sarah Mower'ın sahne arkasına çok canlı bir şekilde geldiğini ve ardından bir Fransız dantel tedarikçisiyle işbirliği içinde ona elbiseleri gösterdiğimi hatırlıyorum."

3. Mackintosh ile işbirliği

Birçok yüksek profilli işbirliklerinin ilki olarak Erdem, Ocak 2007'de daha önce sadece Hermès, Louis Vuitton, Gucci ve Celine gibi markalarla çalışan İskoç markası Mackintosh ile bir kapsül koleksiyon sundu.

21-09/20/gettyimages-116952825.jpg

Fotoğraf: Simon James

4. Hikaye anlatımı kilit noktası oldu ve çiçek açmaya devam etti

2007 Sonbahar/Kış için Erdem'in ilham perisi bir sanatçının eşiydi. Erdem, “Buradaki hikaye anlatma fikri bir dönüm noktasıydı ve bunun karamsarlığı da ilginçti.” diyor.

5. Tekstil deneyleri büyük ölçüde başladı

Erdem, “Dijital baskı, hareket ve bulanıklığa takıntılıydım.” diyor. "Bu, klasik motiflerin bir manipülasyonu ve onu daha da çarpıtıyor." Konuyla ilgili örnek ise V&A'da sergilenen, 2008 Sonbahar/Kış koleksiyonuna ait straplez, elle işlemeli düşes elbisesi oluyor.

6. Daha karanlık, Hitchcock misali bir ruh hali sahneye giriyor

Victoryen dönemin biyolog ve botanik sanatçısı Marianne North'tan ilham alan 2015 İlkbahar/Yaz koleksiyonu, yarattığı dünyaya daha da ürkütücü bir enerji getirdi. Erdem, "Kızların içinde dolaştığı bir sera yarattık. Oldukça esrarengiz hissettim." diyor.

7. H&M işbirliği için Baz Luhrmann ile The Secret Life of Flowers adlı kısa filmde birlikte çalıştı

Erdem, “Baz Luhrmann ile çalışabilmek benim için çok önemliydi.” diyor. “En gerçeküstü ve şaşırtıcı maceraydı.

21-09/20/gettyimages-933210278.jpg

Fotoğraf: Robbie Jack

 

8. Christopher Wheeldon'un balesi Corybantic Games için kostümler tasarladı

“En olağanüstü işbirliklerinden biri, Kraliyet Balesi'nde Christopher Wheeldon ile çalışmaktı. Kraliyet Opera Binası sahnesinde durmak ve balenin kostümlerimde canlanmasını izlemek inanılmazdı.

9. National Portrait Gallery’de 2019 İlkbahar/Yaz defilesi

Erdem, “Victoria Gallery’de, podyumun başlangıcına bakan Kraliçe Victoria heykeliyle birlikte Viktorya dönemine dayalı bir koleksiyon göstermek akıllara durgunluk vericiydi.” diyor. Şiirsel olduğu kadar ironikti de.

10. Hunter Schafer 2019 İlkbahar/Yaz defilesini kapatıyor

"Hunter Schafer defilenin kapanışında yürüdüğünde büyülenmiştim."

21-09/20/hunter-20schafer-20ss19.jpeg

11. Madonna'nın Billboard Awards performansı için özel bir görünüm yaratmak

Erdem'in Instagram'daki kişisel hesabını takip eden herkes, #MadonnaMondays'i haftalık olarak desteklediğini bilir. Bu yüzden, elbette, 2019'daki Billboard Ödülleri performansı için özel bir görünüm yarattığında, bunu “kariyer belirleyici” olarak nitelendirdi.

12. İki parlak zekanın buluşması: Erdem ve İbrahim Kamara

2019'dan itibaren Erdem, tüm koleksiyonlarını ve şovlarını şekillendiren vizyoner stilist ve editör İbrahim Kamara ile güçlerini birleştirdi.

13. 2021 İlkbahar/Yaz için Epping Ormanı'nda etkileyici, seyircisiz bir moda şovu

Pandeminin başlangıcında önceden kaydedilmiş bir şekilde Erdem, 18. yüzyıldan kalma terzilik ve Yunan desenli elbiseleriyle Gibberd Garden'da defilesini sundu.

21-09/20/00007-erdem-spring-21-rtw.jpeg

14. 2021 Sonbahar/Kış, olağanüstü bir kadroyla dans etmek için bir aşk mektubuydu

Erdem, 2021 Sonbahar/Kış şovu için Londra Kraliyet Balesi baş dansçısı ve antrenörü Edward Watson ile işbirliği yaptı ve kreasyonlarını giymeleri için ünlü balerinleri seçti. "Dört balerin de [Marguerite Porter, Christina Arestis, Elizabeth McGorian ve Zenaida Yanowsky] büyüleyici bulduğum farklı niteliklere sahipler, ayrıca Rudolf Nureyev ile bağlantılılar."

15. Yeni koleksiyon, Erdem'in geçmişe dönük bir kutlaması ama incelikli bir şekilde

Erdem, “Son 15 yıla ait gizli anlar ve parçalar var, ancak manipüle edilip neredeyse gizlice yerleştirilmiş şekildeler.” diyor. Arşivi kullanıyormuş gibi hissetmemesi çok önemli. Bu, belirli anların kabulü gibi aslında.

ETİKETLER: ERDEM , MODA , LONDRA MODA HAFTASI