01 Temmuz 2021

Diesel'i Baştan Yaratan Glenn Martens'i Yakından Tanıyalım

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

Glenn Martens

Diesel pre-spring by Glenn Martens. Fotoğraf: Diesel

“Sadece güzel tişörtler üretmekten daha fazlasını yapacak şeye sahibiz.” diyor Vogue’a verdiği röportajda Glenn Martens. Diesel ile çıktığı yolculuk henüz oldukça yeni sayılır ancak şimdiden markanın sınırlarını önemli ölçüde genişletmiş durumda. Daha doğrusu kendi vizyonuyla Diesel DNA’sını farklı bir noktayla buluşturmayı başarıyor tasarımcı.

Aslında marka için değişim çanları çalmaya başlayalı epey süre geçmişti desek yeridir. Renzo Rosso’nun 1978’de temellerini attığı Diesel, ilk etapta gerek koleksiyonları gerekse de reklam kampanyalarıyla bir döneme damgasını vursa da, değişen moda algısıyla ayakta durması zor hale gelmeye başlamıştı. Hatta 2019 yılında iflas başvurusunda bile bulundu. Ekim 2020’de Glenn Martens’in kreatif direktör olarak başa gelmesiyle gidişatın değişeceğine hiç şüphe yok. Peki, Martens nasıl bir geçmişe sahip ve moda dünyasında ne gibi başarılar elde etmiş, birlikte keşfedelim:

Moda dünyasına şaşırtıcı giriş

Belçika’nın Brugge kentinde doğan Glenn Martens aslında iç mimarlık diplomasına sahip. Anvers'teki Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi'ne sadece birkaç eskizle başvurmasının ardından kabul ediliyor ve sonrasında ise birincilikle mezun oluyor.

Glenn Martens

Y/Project 2021 Sonbahar, Fotoğraf: Giovanni Giannoni / GoRunway.com

Y/Project ise kariyerinin dönüm noktası

Y/Project kreatif direktörü ve kurucusu Yohan Serfaty'nin asistanı olarak çalışırken, Serfaty’nin 2013'teki vefatı markadaki dengeleri değiştirmiş. Zira Martens sonrasında Y/Project’in başına geçerek tasarımcılık kariyerinde önemli bir noktaya ulaşarak başarılı koleksiyonlara imza atıyor 2013 yılından bu yana.

ANDAM Moda Ödülü’nün sahibi

1989 yılında Nathalie Dufour tarafından Fransız Kültür Bakanlığı ve Defi moda organizasyonunun ortak girişimi olarak kurulan bir Fransız moda ödülü ANDAM’a da layık görülmüş bir isim Martens. Y/Project ile 2017 yılında bu ödülün kazananı olurken, Marine Serre ile birlikte COVID-19 salgınının bir sonucu olarak 2020'de de ANDAM tarafından tekrar özel bir ödüle layık görüldü.

Glenn Martens

Diesel Red Tag 2018 by Glenn Martens Fotoğraf: Diesel Red Tag Project By Glenn Martens

Diesel dünyasına hiç de yabancı değil

2018'de, markanın Red Tag Project isimli projesinin bir parçası olarak markayla işbirliği yapan tasarımcı, bu kapsamda denim ve derinin başrolde olduğu özel bir koleksiyon hazırlamıştı.

Jean Paul Gaultier Couture koleksiyonuyla yola devam

Jean Paul Gaultier, daha önce Sacai’yle yaptığı couture koleksiyonu işbirliğine bu sefer de Glenn Martens'le devam ediyor. Üstelik hem modaevi hem de tasarımcı birbirlerine hiç yabancı değiller. Martens, mezun olmasının ardından Jean Paul Gaultier bünyesinde kadın ön koleksiyonu ve erkek giyim markası G2 için genç tasarımcı olarak çalışmaya başlamıştı.

ETİKETLER: GLENN MARTENS , DİESEL , Y/PROJECT