12 Mayıs 2017

Dice Kayek'in Muhteşem Couture Gelinliğine Yakın Bakış

YAZI: YONCA KARATOPRAK

dice kayek

Fotoğraf: Bige Yalın

Dice Kayek’in yaratıcıları Ayşe ve Ece Ege’nin en son tasarladıkları couture gelinlik, ikili için her zamankinden daha özel ve heyecanlı bir süreçte gelişir. Çünkü bu sefer karşılarındaki gelin, çocukluk arkadaşları Yeşim Tanıl’ın kızı Mina olur. Ece Ege, Mina’yı çok yakından tanıdığı için tek bir çizimle hem onun fiziğine hem de aurasına uygun bir gelinlik tasarlar. Ardından tasarımdan dikim aşamasına yaklaşık 4 ay süren, heyecanlı süreç başlar.

Dice Kayek Couture Gelinliğin Hazırlık Aşamaları

 

4 uzun provada hazırlanan gelinlikte, nihai sonuca ulaşmak birçok aşamada gerçekleşir. Şöyle ki; tasarlanan gelinlik önce tuval denilen Amerikan bezinden hazırlanır. Tuvaldeki değişikliklerin kalıpları finalize edilerek, gelinlik kumaşına çok benzer yapıda bir başka kumaştan elle dikilir. Bu gelinliğin gerçekten görüntüsünü yansıtacak bir prova olur. Sonraki aşamada gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra artık gerçek kumaşıyla gelinlik hazırlanır. Ve son prova aşamasına gelinir, son provada da gelinlik gelin adayına giydirilir ve  düğünden on gün kadar önce son bir prova yapıldıktan sonra gelinlik teslim edilir.

Ve merakla ve büyük bir heyecanla beklenen bu muhteşem gelinlik yaratılır. Gelinliğin görkemli detayı ise, 5 metre uzunluğundaki kuyrugu. Ayşe ve Ece Ege ile, eşsiz couture gelinliği ve geçtiğimiz hafta sonu evlenen Mina Dilber'in prova süreçlerini konuştuk. 

 Mina Dilber'in Gelinliğiyle İlk Buluşması

Bu özel gelinlik için ne tür malzemeleri bir araya getirdiniz?

Dice Kayek olarak structured bir stilimiz olduğundan ve genellikle yaptığımız tüm gelinlikler de bu tarzda olduğundan, gerekli katlamaları yapabilmek için bazı kumaşlarımızı özel yaptırmak zorundayız. Bu gelinliğin kumaşı da %100 ipek double-face saten. Hem Dice Kayek’in yapısal stiline uygulanabilen hem de son derece hafif bir ipek. İtalya’da sadece bir firma tarafından üretebiliyor. Ve bu firma siparişlerini çok önceden alarak, en az iki aylık bekleme sürecinden sonra teslimat yapıyor. Dolayısıyla kumaşa çok hızlı karar verilmesi gerekiyordu.

dice kayek

Ayşe ve Ece Ege, Fotoğraf: Bige Yalın

Gelinliğin en göz alıcı detaylarından bahsedebilir misiniz?

Couture tekniklerinin kullanıldığı bu tasarında, makine dikişi yapılmadan elle katlama tekniği (folding) uygulandı. Kollar da gelinliğin büstiye kısmındaki “Empire” stili geometrik katlamalarla devamlılık oluşturuyor. Gelinliğin kemeri, Paris’in çok ünlü bir işleme atölyesinde özel el kesimi Swarovski taşlar ile işlendi. Modeli tamamlayan ve görsel olarak etkileyen bir 5 metre uzunluğundaki kuyruğu var.

dice kayek

Mina Dilber ve eşi, Fotoğraf: Bige Yalın

Bir gelinliği mükemmel yapan nedir? 

Gelinin ve giyeceği gelinliğin birlikteliği ve uyumu. Mina’nın gelinliği de bunun en güzel örneği oldu. 

Gelinliğine henüz karar veremeyen gelin adaylarına, bu süreçte neler önerirsiniz? 

En önemli şey, tarzına uygun bir gelinliği ve bunu gerçekleştirebilen bir tasarımcıyı belirlemek. Araştırma ve karar verme süresini biraz daha uzun tutmalı, yoksa çok sıkışabilirler. En azından sekiz ay gibi bir sürede karar vermekte zorlanan gelin adayları da mutlu olabilecekleri bir sonuç yakalayabilirler.

 

ETİKETLER: DİCE KAYEK , VOGUEWEDDİNG