19 Temmuz 2021

Daha Renkli ve Daha Duyarlı

RÖPORTAJ: DAMLA DURAK

Renkleri oldukça bonkör kullanan ve yeni koleksiyonunda sürdürülebilir bir anlayışla hareket eden KNITSS’i, markanın kurucusu ve kreatif direktörü Duygu Boz’dan dinledik.

knitss

KNITSS DNA’sını üç kelimeyle özetler misiniz?

Renkli, özgün, zamansız.

İlhama ihtiyacınız olduğunda neler yaparsınız?

Seyahat ederim. Yeni yerler görmek, yeni yerler keşfetmek ve yeni insanlar gözlemlemek ilham verici benim için.

Koleksiyonu hazırlarken nasıl bir kadın yaratmayı hayal ettiniz?

Hayalimde çok net bir kadın var: Yaşadığı dünyayı önemseyen, kendine güvenen, güçlü, stil sahibi duruşu olan ve seyahat etmekten keyif alan bir kadın. 

knitss

Koleksiyonda sürdürülebilir materyaller kullanıldı, değil mi?

KNITSS İlkbahar/Yaz koleksiyonunda özel sertifikalı materyaller kullanıldı. Tasarım sürecinin ilk adımından ürünlerimizin müşterilerimizle buluşmasına kadar geçen tüm aşamalarda yaşanabilir bir gelecek için sürdürülebilir moda misyonu ile ilerliyoruz. Bu doğrultuda doğadan aldığını doğaya geri vermek için özel recycled sertifikası içeren (GRS) iplikler tercih ettik, Global Organik Tekstil Standardı “GOTS” sertifikası içeren, global organik pamuk standardı ile özel denetim ve koşullardan geçen pamuklu iplikler kullandık. Bu sezonla birlikte tüm kağıt tüketimimizi FSC sertifikası içerenlerden yana kullanıyoruz; hangtag, paketleme, torba, kutu, kurumsal kimlik malzemelerimizin tümü FSC sertifikalı kağıtlardan üretildi.

Daha sürdürülebilir bir dünya için mesajınız nedir?

“There is no planet B” diyorum; şaka değil, gerçekten yaşanacak başka bir dünya yok. Yaşadığımız dünyadan çok şey aldık, şimdi geri verme zamanı. KNITSS olarak bizler bundan böyle tüm aşamalarda sürdürülebilir moda yaklaşımıyla hareket ediyoruz. Modanın ve doğanın yarınını korumak için çıktığımız yolda, tüm moda dünyasını çevreye duyarlı üretime; müşterilerimizi de duyarlı ve bilinçli tüketime davet ediyoruz. İnanıyoruz ki tüm alanlarda bu yaklaşımı benimsemek ve sürdürmek mümkün. Önemli olan bilinçli olmak, karar vermek ve uygulamak.

knitss vogue

Özel tasarımlar ve modern parçalarından oluşan Knitss koleksiyonu keşfetmek için tıklayın.  

ETİKETLER: VOGUETÜRKİYE , KNİTSS