04 Mayıs 2021

Ahluwalia x Ganni: Farklı Coğrafyaları Sürdürülebilirlik Anlayışı ve Etik Üretimle Birleştiriyor

YAZI: BERİL TÜRKMEN

Nijerya ve Hindistan asıllı kökenlerinden aldığı ilhamı, vintage giysileri yorumlayarak güncellediği ya da stok fazlası kumaşlarla hayat verdiği erkek tasarımlarına yansıtan tasarımcı Priya Ahluwalia ve kendi soyadını taşıyan Londra menşeli markası Ahluwalia, gücünü Danimarkalı modaevi Ganni ile birleştiriyor.

Ganni’nin İskandinav modasını ters köşe yapan samimi, maksimalist ve iyimser çizgisine aşikarız. LVMH Prize ödüllü, Forbes’un Avrupa Sanat ve Kültürü kategorisinde 30 yaş altı en başarılı 30 isim listesine giren Priya Ahluwalia ise etnik referanslarla bezeli eklektik tasarımlarıyla güncel moda sahnesinin henüz parlayan yıldızlarından. Bu iki farklı tasarım ile estetik anlayışına sahip ancak etik değerleriyle ortak paydada buluşan markanın işbirliğinden çıkan parçalar ziyadesiyle özgün ve nostaljik.

Ahluwalia’nın ilk kez kadın tasarımları üzerine çalıştığı bu koleksiyonda sunulan ceket, tulum, takım, gömlek ve nicelerinin tamamı 2020’de çıkarılıp satılmayan ürünlerden arda kalan kumaşlardan üretilmiş. Ditte Reffstrup, kendi imzasını taşıyan Ganni siluetlerini 1990’lar esintili dokunuşuyla güncelleyen Ahluwalia işbirliği için: “Priya’nın işleri köklerine bağlı olduğu kadar yenilikçi de. Topluluğumuzun bir yılı aşkın süredir üzerine çalıştığımız bu işbirliğini görmesi için sabırsızlanıyorum. Priya eski koleksiyonlarımızın desenlerini üzerine çalışarak taptaze, çok güzel parçalar ortaya çıkardı. İlk kadın tasarımlarının Ganni için olması beni gururlandırıyor.”

ETİKETLER: GANNİ , AHLUWALİA