08 Ekim 2021

2022 İlkbahar/Yaz Defilelerinin En Çok Ses Getiren 10 Viral Anı

YAZI: VOGUE

DERLEYEN: DİLRUBA KARAKÖSE

Moda ayı boyunca bir süper model anının sosyal medyayı alt üst etmesi her zaman garantilidir, ancak Kate Moss bu sezon Balenciaga balo elbisesi içindeki Marge Simpson ile rekabet edemezdi. Fendi & Versace işbirliği Fendace ve Springfield'ın Paris Moda Haftası’nı etkisi altına alması, 2022 İlkbahar/Yaz koleksiyon sunumlarının unutulmaz olaylarından sadece ikisiydi. Vogue ise en viral 10 anı özet geçiyor.

21-10/06/fendace.jpg

Fendace hakkında her şey

Donatella Versace ve Kim Jones'un arkadaşlıklarından ilham alan, son derece akıllıca ve logo ağırlıklı bu koleksiyon, unutulmaz olayların başında geldi. Her iki modaevi de kültürel ilişkilerini ve sosyal durumlarını esnetirken adeta tarih yazdı.

21-10/06/dua-20closing-20versace.jpg

Dua Lipa, Versace defilesinin açılış ve kapanışını yaptı

Donatella Versace, Fendace hakkında söylentiler dolaşırken, kendi Versace 2022 İlkbahar/Yaz defilesi için tüm bakışları üzerinde toplamayı başardı. Kampanya yüzü olan Dua Lipa, konser turu gardırobunda yerini hak eden ışıltılı pembe elbisesiyle açılışı ve kapanışı yaptı.

21-10/06/the-20simpsons-20x-20balenciaga.png

The Simpsons karakterleri Balenciaga defilesinde

Paris Moda Haftası'nın en büyük sürprizi; Homer, Marge, Bart, Lisa ve Maggie, yani kısacası The Simpsons'ın en önemli karakterlerinin Balenciaga defilesinde model olarak yer almalarıydı. Moda endüstrinin ihtişamı ve durumu hakkında mükemmel, eğlenceli bir hicivdi ve izlemesi çok keyifliydi. Tabii ki bu, Demna Gvasalia'nın pop kültürü hamlesinin sadece bir parçasıydı.

21-10/06/maximlians-20spiky-20final-c3-a9.jpg

Maximilian'ın beklenmedik finali

Yükselişe geçen tasarımcılardan Maximilian'ın kadın giyimine yönelik baştan çıkarıcı yaklaşımı, onu Londra Moda Haftası’nın da yıldızlarından biri haline getirdi. Bu kapsamda gerçekleştirdiği ilk fiziksel şovu ise kesinlikle hayal kırıklığına uğratmadı. Özellikle de kapanışı yapan giyilebilir bir sanat eserini andıran dikenli elbisesi ile...

21-10/06/balmain-20ss22.jpeg

Olivier Rousteing'in süper modellerle dolu Balmain doğum günü

Balmain'deki 10. yıl dönümü için Olivier Rousteing büyük silahları ortaya çıkardı ve 6.000 kişilik bir izleyici kitlesine yıldızlarla dolu bir gösteri sundu. Beyoncé tasarımcının başarılarını anlatan sesli bir övgü sunarken, Naomi Campbell, Carla Bruni, Milla Jovovich, Karen Elson, Lara Stone, Natasha Poly ve Natalia Vodianova’dan oluşan model kadrosu defileyi etkisi altına almayı başardı.

21-10/06/rejina-20pyo-20036.jpg

Rejina Pyo'nun dalış sporuna ve özgürlüğe övgüsü

Pandemi başladığından bu yana ilk fiziksel gösterisi için Rejina Pyo bizi, Britanya dalgıçlarının üç metreden 10 metre yüksekliğe kadar muhteşem bir akrobatik gösteri sergilediği Londra Su Sporları Merkezi'ne götürdü. Performans ve bir bütün olarak koleksiyon, özgürlüğe bir övgüydü.

21-10/06/cardi-20b.jpg

Cardi B'nin sokak stili

Herkes okula dönüş terziliğini ikiye katlarken Cardi B, Schiaparelli, Balenciaga ve Richard Quinn imzalı iddialı görünümlerle moda haftasına damgasını vurdu.

21-10/06/gettyimages-1342324002.jpg

Gigi Hadid'in kendinden emin podyum hakimiyeti

Kızı Khai için bir ilk doğum günü partisi planlayan Gigi Hadid, 2022 İlkbahar/Yaz defileleri için modelliğe geri döndü ve New York ve Milano'da sayısız kez boy gösterdi. Moschino'dan Versace’ye bir aylık muhteşem bir maraton için yeniden podyumlara dönerken, yeni modellere de bu işin nasıl yapıldığını gösterdi.

21-10/06/marni-20ss22.jpeg

Marni gösteri deneyimini yeniden tanımladı

Yaratıcı topluluğu bir araya getirme becerisiyle tanınan tasarımcı Francesco Risso, defile ve izleyicileri tek bir moda etkinliğinde birleştirerek tekrar bir gösteri alanında olmanın fizikselliğini kutladı. Etkinlik başlamadan önce bir birlik duygusu aşılamak için dört yüz konuk Marni görünümleriyle donatıldı. Risso, Vogue'a “Bu, gösteriyle değil, daha çok herkesi diyaloğa dahil etmekle ilgiliydi.” dedi.

21-10/06/prada-20ss22.jpeg

Eğlenceyi ikiye katlayın: Prada'nın Milano ve Şanghay'daki ikili defilesi

Ortak yaratıcı yönetmenler Miuccia Prada ve Raf Simons, 2022 İlkbahar/Yaz koleksiyonlarını eş zamanlı olarak Milano ve Şanghay'da sergilediler. Her iki şehirdeki modeller, tam olarak aynı anda aynı görünümü giyerek podyumda yürüdüler. Bu sadece gösteri prodüksiyonu açısından bir başarı değildi, küresel olarak her zamankinden daha bilinçli bir dünyayı yansıtıyordu.

ETİKETLER: MODA , TREND , 2022 İLKBAHAR/YAZ