10 Eylül 2020

2021 İlkbahar-Yaz Moda Haftaları Gerçekleşecek Mi?

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

Chanel

Eğer her şey normal seyrinde devam etseydi, Eylül ayı modaya doyduğumuz aylardan olmaya devam edecekti elbette. Dünya genelinde durumlar değişse de, sektöre dair etkinlikler yeni bir forma girerek mevcudiyetini sürdürüyor da aynı zamanda. Evet belki arz-ı endam edilen moda şovlarıyla kıyaslandığında eski tadı vermeyeceğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak dijitalleşen bu çağda yeni normali kanıksamamız da sanırım çok uzun sürmeyecek. O zaman moda başkentlerinde Eylül ayında yeni süreç nasıl olacak mercek altına alalım; 

New York

Normal şartlarda moda haftalarının başlangıç yeri New York… Ancak Marc Jacobs, Ralph Lauren ve Michael Kors gibi moda devleri tahmin edileceği üzere bu yıl moda haftasına katılmıyor. Durumu ele alan Council of Fashion Designers of America ise Runway360 adını verdiği dijital bir platform kurarak tasarımlarıcı destekliyor. Runway360, gösteriden satışa kadar pek çok detayıyla yeni koleksiyonlara kucak açıyor. 14-16 Eylül arasında ise bu platformun lansmanı yapılacak.

 Londra

17-22 Eylül arasında gerçekleşecek Londra Moda Haftası için tasarımcıların önünde farklı seçenekler mevcut. İsterlerse fiziksel olarak gerçekleştirebilecekleri gibi dijital ortama da taşıyabilecekler. Ya da her ikisini harmanlayacaklar. Bu sezon yeni koleksiyonlarını tanıtacak markalar arasında ise Erdem, Victoria Beckham, Jonathan W. Anderson ve Burberry bulunuyor.

Chanel  

Milano

Tıpkı Londra gibi Milano’da da tasarımcılara fiziksel ve dijital şovlar gerçekleştirebilme imkanı sağlanıyor. Ancak 22-28 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek Milano Moda Haftası’na her marka katılmıyor. Gucci artık moda haftalarının bir parçası olmayacağını duyururken, Giorgio Armani ileri bir tarihe ertelediğini duyurdu.

Paris

Tabii ki yaşanan gelişmelere göre her gün bir şeyler değişiyor. Ancak Dior, Louis Vuitton ve Hermes, Paris Moda Haftası’nda katılacaklarını doğruladı. Her sezon koleksiyonlarıyla olduğu kadar sahne atmosferiyle de nefes kesen Chanel için şu an kesinlik kazanmış bir durum yok.

ETİKETLER: MODA HAFTASI , MODA