10 Şubat 2016

2016 New York Erkek Moda Haftası Neyin Habercisi?

YAZI: CAN REMZİ ERGEN

Herkes nerede? Suzy Menkes’in peacock’ları, Scott Schuman ve Bill Cunningham’ın objektifine yakalanmak için en aykırı kıyafetleri giyenler, front row’ları dolduran ünlüler, sanatçılar veya defile çıkışlarını görmek için sıraya giren öğrenciler? New York’ta 1-4 Şubat 2016 tarihlerinde gerçekleşen Erkek Moda Haftası'yla aynı anda başka yerlerde başka bir aktivite mi gerçekleşiyordu? 

16-02/10/image.jpeg

Opening Ceremony Sonbahar/Kış 2016

Bugün çoğu modaevi ve tasarımcı, erkek ve kadın koleksiyonlarını beraber sergilemeye başlamışken moda camiası New York’un kadın ve erkek moda haftasını ayırarak iddialı bir hareket sergilediğini konuşuyor. Özellikle moda evleri ve de tasarımcılar Milano, Paris ve Londra erkek moda haftaları tarafından çoktan sahiplenilmiş ve de markalar ortaya belli bir düzen koymuşlarken. Mesela Calvin Klein ve Ralph Lauren gibi Amerikan ama Milano’da sağlam temeller atmış tasarımcılar defilelerini New York’a taşımayı isterler miydi? Ya da bu sezon da olduğu gibi sadece sunum veya kapsül koleksiyonlar mı hazırlayacaklardı? Akıllara ortak bir soru geliyor; günün sonunda New York kendine has, taze kanın temsili olan bir etkinlik mi yaratacak?

Nautica defilesi öncesi konuştuğumuz Sean O'Pry: "İkincisi düzenlenen New York Erkek Moda haftası gelişmeye devam ediyor" diyor. Genç ruh ve yeni tasarımcılar ise bu oyunun kesinlikle başrol oyuncuları (Ralph Lauren'in yeğeni Greg Lauren’in de koleksiyonunu sergilemiş olması duruma iyi bir örnek). New York yenilerin yüksek sesle konuşabildiği yer bu kesin, peki ama günün sonunda bu sesler ne diyor? Burada konu olan, herkes tarafından okunabilecek bir dil mi? Ya da uluslararası bir dilin getirdiği objektiflik? Belki de bu yüzden New York’ta sergilenmiş bütün defilelere baktığınızda ‘herkes için’ tasarımlar daha net bir şekilde gruplanabilecek. Bir diğer yandan giyilebilirlik, pratiklik ve de satıştaki odak olmadan New York Erkek Moda haftasını anlamak olmaz.

16-02/10/image-1455090243.jpeg

Gypsy Spor Sonbahar/Kış 2016

Monokrom, gri tonları ve deve tüyü. Birisi: ‘Bu sene karar alıcılar, tasarımcılara tasarlarken dikkat etmeleri gereken belli kurallar verdi’ dese yeri. Tek rengin kullanımı, sade bir silüet, kumaşta pamuk kullanımı, konforu yaratan veya yansıtan göstergeler koleksiyonlarda belirleyici rol oynuyor.

Organizasyon dünyadaki diğer moda haftalarına kıyasla en iyisi. CFDA tarafından yaratılan sistem farkını ortaya koyuyor. CFDA’'in dergilere sponsor olup moda haftasına katılan editörlerin bütün masraflarını karşılaması oluşumun hala gelişmekte olduğunun bir diğer kanıtı.

16-02/10/image-1455090293.jpeg

Jeffrey Rüdes Sonbahar/Kış 2016

Tom Ford’un son günlerde moda sisteminin değiştiğine dair söylemleri medyada epey yankı buldu. O sözler New York Erkek Moda haftasını tam olarak açıklayamayabilir ama değişen bu sistem içinde bulunulan duruma bazı cevaplar getirebilir. Belki de artık her moda haftası kendine ait kültüründe daha da farklılaşacak. Ve de belki moda haftası dediğimiz oluşum tek bir cümlede tanımlanabilir olmaktan çıkacak. Bu sistemsel sorguların tasarımın önüne geçmesi ise çok da beklenilen seçenek değil. Günün sonunda bugün hala hepimiz merak ediyoruz: Greg Lauren ‘erkek oğlan dayıya çekermiş’ sözünü doğrulayabilecek mi? 

2016 Sonbahar Paris Erkek Moda Haftası notları için tıklayın.

2016 Sonbahar Londra Erkek Moda Haftası notları için tıklayın.

2016 Sonbahar Milano Erkek Moda Haftası notları için tıklayın.

ETİKETLER: NEW YORK MODA HAFTASI , 2016 SONBAHAR KIŞ