22 Ocak 2016

Milano Erkek Moda Haftası'ndan Notlar

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Londra Erkek Moda Haftası’nda modanın erkekler için konuştuğu klasik dilin değiştiğinin sinyallerini veren tasarımcılar, kurdukları yeni cümlelerle klasik erkek çizgisini devirmeye başladı. Erkek modası, kalıpların dışına çıkarak podyumda kurduğu özgür ve bağımsız cumhuriyeti, artık sokağa taşımaya hazır. Londra’da kurulan özgür cümleler, Milano Erkek Moda Haftası’nda bir bağımsızlık hikayesine dönüşürken, bu hikayenin kahramanı tabii ki David Bowie’den başkası olamazdı. Suzy Menkes’ın yorumuyla, moda dünyası; androjenlik, kültürel çeşitlilik, glam rock gibi Bowie'nin örnek ve öncü olduğu her şeyi özümsedi. İşte bu yüzden, Milano Moda Haftası'nda, Neil Barett’ten Versace’ye, Vivienne Westwood’tan Gucci’ye, tüm tasarımcılar David Bowie’ye saygı duruşunda bulundu.

Gucci’nin David Bowie Mirası

Gucci Sonbahar/Kış 2016

David Bowie, Alessandro Michele’nin ilham kahramanı. Michele Gucci’de baştan yazdığı romantik retro hikayesine, Bowie’nin 70’lerdeki stilini ekleyerek hem Bowie’ye hem de Sonbahar/Kış 2016 sezonuna hiç  unutulmayacak bir miras bıraktı. 

Philipp Plein’ın Süper Kahramanları

Gucci Sonbahar/Kış 2016

David Bowie ve Brian Eno’nun birlikte yazdığı “Heroes“ şarkısı Philipp Plein’ın Sonbahar/Kış 2016 defilesinin fon müziği oldu .“Terörün hayatımızın her dakikasını olumsuz etkileyen bir dünyada nefes alıyoruz. Son aylarda yaşadığımız travmalar nedeniyle, hepimizin bizi kurtaracak kahramanlara ihtiyacı olduğuna inanıyorum.“ diyen Plein, koleksiyonunda Superman’den Batman’e, süper kahramanlara “Bizi kurtarın!“ çağrısında bulundu.

 

Vivienne Westwood’un Ziggy Stardust Androjenliği

Gucci Sonbahar/Kış 2016

Vivienne Westwood, her ne kadar erkek koleksiyonunu tanıtsa da kadın silüetinden esinlenerek hazırladığı tasarımlar, Bowie’nin sahne şovları için yarattığı Ziggy Stardust karakterine hüzünlü bir tebessüm yollamadan geçmedi.

 

Uzayda Bir Gezegen: Versace

Gucci Sonbahar/Kış 2016

Donatella Versace, yakışıklılar ordusuyla uzayda Versace gezegenini kurmak için yola çıktı. David Bowie’nin 1966 yılında yayınlanan şarkısı “Space Oddity” ile yeni gezegeninde hayat kuran Versace’yi, kim bilir belki de uzaydan bir yerlerden Bowie de izlemiştir.

 

Neil Barrett’in Gençlik Gardırobu

Gucci Sonbahar/Kış 2016

Neil Barrett, Sonbahar/Kış 2016 koleksiyonuyla kendi gençliğini günümüze taşıdı. Gençlik gardırobunu podyumda açan Barrett, Bowie’nin nostaljik parçalarından ziyade, yenilikçi vizyonuna gönderme yaparak “A Better Future“ şarkısıyla, efsane yıldızın tek amacı olan yeni nesillere iyi bir gelecek bırakmanın öneminin altını çizdi.

 

Emporio Armani’nin Mars Yolculuğu

Gucci Sonbahar/Kış 2016

Genellikle gücünü klasik çizgisinden alan Armani, Sonbahar/Kış 2016 koleksiyonunda, David Bowie’nin cesaret iksiriyle Mars’a çıktı. Bowie’nin “Life On Mars“ parçası eşliğinde, defilesindeki ilk beş modeli galaktik dokunuşlarla podyuma çıkaran Emporio Armani’nin bu saygı duruşu uzun yıllar hatırlanır.

 

ETİKETLER: DAVİD BOWİE , MİLANO ERKEK MODA HAFTASI , SONBAHAR/KIŞ 2016 , GUCCİ , NEİL BARRETT , EMPORİO ARMANİ , VERSACE , PHİLİPP PLEİN