22 Aralık 2016

Sürreal Bir Kapanış

YAZI: MERVE ARKUNLAR

dali

Fotoğraf: Salvador Dalí. Fundació Gala-Salvador Dalí, Figueres, 2016

Tüm dünya için gaddarca geçmiş zor bir yılı kapatıyoruz. Şans ve yeni umutlar getirmesi için, kimi ritüellerin yaşatıldığı yılbaşı gecesinde kırmızı iç çamaşırı giymekten daha fazlasını yapmayı istiyor insan. Mesela güzel şeylerin konuşulacağı bir sofra düzeni etrafında birleşmeyi. Hazırlıklara yılın istisnasız her gününü çalışarak geçiren bir sanatçının eğlenme zamanı geldiğinde başvurduğu tariflerle başlayın. Ev sahibi şefiniz Salvador Dalí ile 2016’ya hak ettiği gibi sürreal bir kapanış yapın.

dali

Fotoğraf: Salvador Dalí. Fundació Gala-Salvador Dalí, Figueres, 2016

Salvador Dalí’nin, aşkı Gala ile verdikleri davetlerdeki tariflerin yer aldığı, piyasada bulunan dört yüz kopyasından imzalıları bir servete mal olan 1973 tarihli kitabı Les Diners de Gala’nın yeni baskısı geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Zamanlama olarak birilerine başarı hikayeleri yazdırırken kimilerine hiç iyi davranmayan, hiç iyi gelmeyen bir yılın kapanışına denk geldi. Neyse ki yılbaşını herkes kutluyor, çünkü özünde bir kapanış, bir rahatlama var. Bu yıl hafta sonuna denk gelse de, kırmızı don giymek gibi gerçeküstü yıl kapatma ritüellerini uygulayacağımız gece sonuçta. Dalí’nin daha çok yakışacağı bir dönem olamazdı!

dali

Fotoğraf: Dalí. Les dîners de Gala 8.3 x 11.9 in., 320 pages $59.99

Les Diners de Gala’daki klasik tariflerin çoğunun kaynağı, Paris’in 1970’lerdeki meşhur restoranları, şimdinin Michelin yıldızlı Lasserre ve La Tour d’Argent’ı ile kült Maxim’s ve Le Train Bleu.

dali

Fotoğraf: Salvador Dalí. Fundació Gala-Salvador Dalí, Figueres, 2016

Beyaz ipek örtüler üzerinde beyaz porselenler ve kristal vazolarda beyaz çiçeklerle (daima beyaz) çoğunlukla ünlülerin üzerinde egzotik bir kıyafet yanında bir vahşi hayvanla katıldığı ziyafetleriyle nam salan ve şef olmak istediği altı yaşında kayda geçen Dalí, sadece mevsimindeki ürünü yemekten bahsetse de mutfak günlüklerinde şöyle diyor: “Sadece zeka pırıltısı ve net bir formu olan şeyleri yerim. Ispanaktan nefret etmemin sebebi de bu. Yemeğe genel anlamda büyük estetik ve ahlaki değerler atfederim, bilhassa da ıspanağa. Şekilsiz ıspanağın tam tersi zırhtır. Zırh kuşanmış şeyleri yemeği severim, aslına bakarsanız tüm kabuklu balıkları. Kabuklarını soymak için giriştiğiniz o mücadele yemeği damak tadımızın zaferi/ fethi karşısında savunmasız bırakıyor.” Dalí, sanatında olduğu gibi yemek konusunda da tutkulu bir sürrealist.

dali

Fotoğraf: Salvador Dalí. Fundació Gala-Salvador Dalí, Figueres, 2016

Les Diners de Gala’da, bir bölümü afrodizyaklar olmak üzere on iki farklı başlık, deniz mahsulleri ve ilginç kokteyller dahil 136 tarifle bu yayın için yaptığı illüstrasyon ve kolajlar yer alıyor. Olağandışı malzemeler ve hazırlıklarla ortaya konsa da, kitaptaki klasik tariflerin çoğunun kaynağı Paris’in 70’lerdeki meşhur restoranları, şimdinin Michelin yıldızlı Lasserre ve La Tour d’Argent’ı ile kült Maxim’s ve Le Train Bleu. İçinde kesinlikle kalori hesabı bulundurmadığı ise Dalí tarafından özellikle kapağa taşınmış: “Çok açık bir şekilde ifade etmek isterim ki, Les Diners de Gala, kaideleri ve illüstrasyonlarıyla tat alma zevkine adanmıştır. Diyet yapmakla ilgili bir formül arayışındaysanız, aradığınız şey burada yok. Kalori hesabı yapan bir disiplinde yaşıyorsanız ve bu zevkin düşüncesi bile size eziyet ediyorsa, bu kitap sizin için fazlasıyla hayat dolu, agresif ve kendini bilmez.” Zevkin eziyete dönüşmediği, tadımız yerinde, hayat dolu bir yeni yıl dileğiyle.

ETİKETLER: SALVADOR DALİ , DALİ , AJANDA , KİTAP