05 Mart 2012

Söz filmlerden açılmışken

YAZI: ELİF YALIN

 

Hayatı, hayalleri, düşleri anlatırken yemeği göz ardı edebilir misiniz? Yemek, her daim filmlerin içinde yerini alır. Bazen başrolde, bazen yardımcı rollerde, bazen de figüran olarak.!..!

Bir ara 'filmlerde yemek' konusuna bayağı bir ilgi duymuş, konu başlığı altına girebilecek kitap ve yazıları takibe almıştım. İş güç koşturmaca derken zamanı gelince ilgilenilmek üzere, masamın üzerindeki "unutma!" post-it'inin altındaki yerlerinde sabırla beklemeye başlamışlardı. Kısmet bugüneymiş.

En sevdiğim 'yemek filmleri'ni sizlerle paylaşmak isterim:

* Waitress

* Tortilla Soup

* Women on Top

* Soul Food

* Chocolate

* Ratatouille

* Big Night

* La Grand Bouffe

* Willy Wonka and the Chocolate Factory

* Like Water for Chocolate

* Eat Drink Man Woman

* Tampopo

* Delicatessen

 

Bu liste haliyle benim seyredebilme ve anlayabilme kapasitemle sınırlı tabii. Muhakkak atladıklarım olmuştur, kusura bakmasınlar.

Bir pazar gününüzü, güzel bir yemek eşliğinde bu filmlerden birkaç tanesine ayırmanızı tavsiye ederim. Uyarmakta gerçekten fayda göruyorum: Bu filmleri aç seyretmeyin! Etkileri fena olabilir.

Hazırlıklı olun, öncesinde güzelce bir alışveriş yapın, dolabınızı doldurun. Uzun uzun, minik minik bütün gün yeyin için, yaşadığınız tüm gerginliklerden, kalabalıktan ve yorgunluklardan birkaç saat bile olsa uzaklaşın. Kendinizi, hayal gücünüzü ve gözlerinizi besleyin.

Geçen hafta, oldukça yorgun ve moralsiz olduğum bir akşam tekrar Big Night'ı seyrettim. Bu filmi tüm detaylarıyla seviyorum. En sevdiğim sahnelerden biri, şefin imza yemeği olan il Timpano'yu kalıbından çıkartarak servis ettiği sahnedir.

Filmin sonuna doğru, yemeğin ve şarabın etkisiyle çakır keyif olan davetliler, masadaki minik kağıt parçacıklarını yakarak, hafifçe havada süzülmelerini seyrederler.

Harika bir sahnedir.

Bazen durup dururken aklıma gelir, yüzümü güldürür.  Filmleri ve yemek yemeyi sevmek böyle bir şey olsa gerek.

"Peki nedir bu il Timpani?" diyenlere...

Filmdeki şefin, ailesinden kalan ve tarifini sır gibi sakladığı il Timpani, eski bir italyan yemeği. Derince ve yuvarlak bir fırın kabına döşenen ince ince birkaç kat yufkanın içine; mozzarella, taze makarna, kuzu eti, tavuk eti, bezelye, minik köfteler konulup fırınlanmasıyla yapılıyor. Aslında tipik doyurucu, besleyici bir İtalyan köy yemeği.

Bizim muazzam perde pilavımızın İtalyancası da diyebiliriz.

Ben il Timpano'yu şahsen yapmadım. Ama o da yapılacaklar listemde. Belki benden önce dener, siz fikrinizi söylersiniz?

Her bakımdan afiyet olsun.

 

 

- Elif Yalın (Mangerie ve Delicatessen)

 

ETİKETLER: YEMEK , VOGUE GURME , TARİF , ŞEF , TİMPANİ , FİLM