16 Eylül 2018

Sonbahar Müjdesi: Filmekimi Başlıyor

YAZI: ZEYNEP GÜR

2002 yılından beri her yıl İstanbullu sinemaseverlerin iple çektiği Filmekimi, bu yıl 4 – 14 Ekim tarihleri arasında İstanbul'un farklı noktalarına ruh üflemeye devam ediyor.  

Filmekimi’nin yeni yıldızıyla tanışın

Filmekimi programından açıklanan 12. film Coincoin et les z’inhumains/Coincoin and the Extra Humans oldu. İlk gösterimini Locarno Film Festivali’nde yapan Coincoin and the Extra Humans Bruno Dumont’un absürt mizah anlayışını sürdürüyor.

Filmekimi programından bugüne kadar açıklanan filmler arasında, başta Cannes olmak üzere saygın festivallerinde dünya prömiyerini yapmış filmler dikkat çekiyor. Efsane Jean-Luc Godard’ın Cannes’da ilk kez verilen Özel Altın Palmiye’yi alan yeni filmi Le livre d’image/The Image Book, Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünde dünya prömiyerini yapan, Lukas Dhont’un yönettiği, En İyi İlk Film’e verilen Altın Kamera ile Kuir Palmiye’yi kazanan Girl/Kız, Alice Rohrwacher’in Cannes’da En İyi Senaryo Ödülü’nü kazanan son filmi Lazzaro Felice/Mutlu Lazzaro Filmekimi’nde izleyiciyle buluşuyor.

18-09/11/plaire__aimer_et_courir_vite_-c-_jean-louis_fernandez_-1536680502.jpg

Aimer et Courir Vite / Sorry Angel

Koreli yönetmen Lee Chang-dong’un kült yazar Haruki Murakami’nin öyküsünden sinemaya uyarladığı, Cannes’da tüm eleştirmenlerin beğenisini kazanarak Fipresci ödülünü alan Burning/Şüphe, gitgide artan gerilimi, gizemli öyküsü ve izledikten çok sonra bile hafızalarda yerini koruyan sahneleriyle favoriler arasında yer alıyor. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan, Yann Gonzalez’in yönettiği, başrolünde Vanessa Paradis’nin müthiş bir performans gösterdiği Un Couteau Dans Le Coeur/Knife+Heart ise 1980’ler görselliği ve müziğini beyazperdeye taşıyor.  Aşk Şarkıları ve Güzel İnsan ile tanıdığımız Christophe Honoré’nin yeni filmi Plaire, Aimer et Courir Vite/Sorry Angel ise kuşaklar arası aşkı mercek altına alıyor. 

18-09/11/0030_30-1536680853.jpg

 Un Couteau Dans Le Coeur / Knife+Heart

Panos Cosmatos’un yönettiği ve başrolünde Nicolas Cage’in efsaneleştiği fantezi-korku-aksiyon Mandy, It Follows ile hayranlığımızı kazanan David Robert Mitchell’ın Cannes’da dünya prömiyerini yapan, Andrew Garfield’ın neredeyse "tek başına dev kadro" olduğu Hollywood neo-noir filmi Under The Silver Lake; parlak oyuncu kadrosu ve sert sahneleriyle göz kamaştıran Lars Von Trier’in izleyiciyi zorlayan son filmi The House That Jack Built de Filmekimi programında öne çıkanlar arasında. Ayrıca Gaspar Noé’nin, Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünün en iyi filmi seçilen Climax’ı bu yıl 5-14 Ekim tarihlerinde Filmekimi’nde.

Filmekimi biletleri Biletix üzerinden satışa sunulacak. Filmler, program, çizelge ve diğer ayrıntılar Filmekimi’nin resmi internet sitesinde yayınlanacak.

ETİKETLER: FİLMEKİMİ , FİLM , FİLM FESTİVALİ