20 Ekim 2020

Pınar Çelikel'in Yeni Romanı "Ya Bir Bulutsan" Üzerine

YAZI: HAZAL BAYAT

Ya Bir Bulutsam

35 Çok Güzel Gelsene ve Kendimi Ararken Seni Buldum kitaplarında 30'lu ve 40'lı yaşlardaki kadınların hikâyelerine yer veren gazeteci-yazar Pınar Çelikel'in yeni kitabı Ya Bir Bulutsan yayımlandı. Yeni romanı için bu defa merkeze 20'li yaşlarındaki karakter Rânâ'yı alan Çelikel, İskenderun'dan Tebriz'e uzanan hikâye ile okuyucularını ülkeler arası bir yolculuğa çıkarıyor. Başkarakter Rânâ'nın yaşadığı kayıplar üzerine kendine sorduğu “Nerden geldim, nereye gidiyorum, neden ben?” soruları, söz konusu yolculuğun temelinde yatan sorular.

Ya Bir Bulutsan için "Elbette ki her şeyden öte bu bir aile hikayesi… Geçmişte gizlenenlerin kuşaklar sonra ortaya çıkması. Hiçbir sır gizli kalmaz mı? En kısa haliyle öyle de diyebiliriz" şeklinde konuşan Çelikel, Rânâ'nın geçmişini ararken kendini bulma öyküsünün içine çocukluğundan kalan İskenderun hatıralarını, Moda'da geçen 30 yılını ve hayranı olduğu İran'ı da katıyor. "Romanın en can alıcı, ilgi uyandırıcı bölümü Tebriz. Çok bilinen, herkesin 'Aaaa ben de gördüm' diyebileceği bir destinasyon değil" diyen yazar İran kültürüne, tarihine ve şehirlerine duyduğu tutku sayesinde Tebriz sokaklarını oldukça somut bir şekilde betimliyor.

kapak

Artemis Yayınları'ndan çıkan Ya Bir Bulutsan kısacası bir kendini bulma hiâyesi. Roman, 20'li yaşlarında büyük kayıplar yaşayan Rânâ'nın babaannesinin mektuplarını karıştırması üzerine aile sırlarını keşfetmesiyle başlıyor ve sonrasında şehir şehir, ülke ülke geziyor. Bu yolculukta hem kendini hem de yol arkadaşını bulan Rânâ'nın öyküsü, okuyucunun da kendini tanımasına yardımcı olacak türden.

ETİKETLER: PINAR ÇELİKEL , YA BİR BULUTSAN , KİTAP , ARTEMİS YAYINLARI