23 Nisan 2020

Kültür-Sanat Gurularından Enerjinizi Yükseltecek Tavsiyeler: Harun İzer

YAZI: MERVE BAYRAM

 Fotoğraf: Miguel Reveriego, Moda editörü: Konca Aykan

Fotoğraf: Miguel Reveriego, Moda editörü: Konca Aykan

Günlerimiz, cevabı olmayan sorularla birlikte akıyor. Bahar ve yaz aylarında gitmeyi planladığımız festivaller, etkinlikler ve konserler birer birer iptal oluyor. Fakat her şeye rağmen bizi hareketlendiren müzikler, günün en beklenmedik anlarında içimizde sesini yükseltiyor, en sevdiğimiz sanatçıların o unutamadığımız konser sahneleri zihnimizde birden yüzeye çıkıp sisleri dağıtıyor, görüşümüzü netleştirip hayat motivasyonumuzu artırıyor.

Vogue Türkiye moda koordinatörü Merve Bayram, işte bu iyi hissetme halini sürdürecek serotonin artıran öneriler için işi bilenlere başvurdu. Bu yazı dizisinde, kültür-sanat ve eğlence sektörlerine yön verenlerin evde neler dinlediklerini, neler izleyip okuduklarını ve bu süreçte neler hissettiklerini bulacaksınız.

Harun İzer

Harun İzer, İstanbul Caz Festivali Direktörü

Neler dinliyorsunuz?

Şu ara dinlediklerim arasında Childish Gambino’nun 3.15.20 albümü, Pearl Jam’in yedi yıl aradan sonra gelen yeni albümü Gigaton ve Kalben’in yeni kaydı Kalp Hanım var. Ayrıca az bilinen ama çok sevdiğim bir ikili, Adrian Younge & Ali Shaheed Muhammad’in Jazz Is Dead 001 isimli albümü de çok dinlediklerim arasında.

Bu arada, bizim İstanbul Caz Festivali sanatçılarının müziklerinden çok güzel listeler yaptık. Apple Music veya Spotify üzerinden dinlenebiliyor, onları da tavsiye ederim.

 

leyla gencer

Leyla Gencer: La Diva Turca

Neler izliyorsunuz?

Sevdiğim yönetmenlerden Richard Linklater’ın son filmi Where’d You Go, Bernadette’i izledim en son. Aslında klasik bir “feel-good” filmi. Tam da dünyanın ne hâle geleceğini düşündüğümüz şu günlerde insanı yeni adımlar atmak konusunda cesaretlendiren filmlerden. Bir de bu ara İKSV’nin YouTube kanalında çok güzel bir belgesel yayımlandı, ülkemizin en önemli opera sanatçılarından Leyla Gencer’in hayatını anlatan Leyla Gencer: La Diva Turca. Onu da mutlaka izlemeli.

leyla gencer

Neler okuyorsunuz?

Müzik kitapları okuyorum, özellikle müziğin insan psikolojisi üzerine etkilerini anlatan birkaç kitap var önümde. Ayrıca The Roots’un davulcusu Questlove’ın kendi yaratıcı düşünme süreçleri üzerine yazdığı Creative Quest ve Ursula K. Le Guin’in kısa ama çarpıcı öykülerinden oluşan Rüzgargülü (Gülün Günlüğü) bu ara okuduğum diğer kitaplar.

Son yıllarda Türkiye’de izlediğiniz, sizi en çok heyecanlandıran konserler hangileriydi?

Şubat ayı ortalarında Ayyuka’yı izlemiştim yıllar sonra, çok güzel bir konserdi. Bir yandan yıllandıkça kalitesi artan şarap gibi bir ekip, diğer taraftan da çok taze, insanı hemen yakalayan müzikler yapıyorlar.

Bu aralar herkesin yolu sık sık mutfağa düşüyor. Sizin de mutfağa girip denediğiniz tarifler oldu mu?

Tabii ki! :) Bu ara tahinli mezelere sardım biraz, yakın zaman önce çıktığım bir seyahatte çok lezzetli ev yapımı bir tahin aldıktan sonra gelişti bunlar. Özellikle yoğurtlu patlıcana koyunca pek güzel oluyor. Ayrıca piyazın tahinli versiyonu olduğunu da öğrendim, onu da birkaç kez yaptım ve çok güzel oldu.

Evde kalma sürecinde hayata dair ne gibi çıkarımlarınız oldu?

Biraz durup düşünmek iyi geliyor her zaman. Belki tatsız bir sebeple oldu ama günlük koşuşturma rutinimizin kırılması, bu vesileyle olaylara biraz daha farklı açıdan bakmak iyi geldi diyebilirim. Fakat tabii herkes için mümkün olmayabilir bu, dolayısıyla öyle büyük laflar etmek de istemem bu konuda.

ETİKETLER: VOGUEİNSTAGRAM , KÜLTÜR SANAT , MÜZİK , KİTAP , DİZİ , FİLM , KÜLTÜRSANATTAVSİYELERİ , VOGUETAVSİYE