09 Nisan 2020

Kültür-Sanat Gurularından Enerjinizi Yükseltecek Tavsiyeler: Elif Cemal

YAZI: MERVE BAYRAM

20-04/06/18015_mr_tvo_09_020_v3-1586177178.jpg

Fotoğraf: Miguel Reveriego, Moda editörü: Konca Aykan

Günlerimiz, cevabı olmayan sorularla birlikte akıyor. Bahar ve yaz aylarında gitmeyi planladığımız festivaller, etkinlikler ve konserler birer birer iptal oluyor. Fakat her şeye rağmen bizi hareketlendiren müzikler, günün en beklenmedik anlarında içimizde sesini yükseltiyor, en sevdiğimiz sanatçıların o unutamadığımız konser sahneleri zihnimizde birden yüzeye çıkıp sisleri dağıtıyor, görüşümüzü netleştirip hayat motivasyonumuzu artırıyor.

Vogue Türkiye moda koordinatörü Merve Bayram, işte bu iyi hissetme halini sürdürecek serotonin artıran öneriler için işi bilenlere başvurdu. Bu yazı dizisinde, kültür-sanat ve eğlence sektörlerine yön verenlerin evde neler dinlediklerini, neler izleyip okuduklarını ve bu süreçte neler hissettiklerini bulacaksınız.

 Elif Cemal

Elif Cemal, Booker, Pozitif

Neler dinliyorsunuz?

Ezhel, Gazapizm, Murda... Arada Nicola Cruz veya Circle’dan DJ setler, Türkçe eski şarkılar, bol bol mantra ve Budist ilahiler, klasik müzik, Işıl Kılkış’ın Radyo Babylon’daki programı Multiverse’i dinliyorum bu aralar.

Neler izliyorsunuz?

Gelgitli ruh halimi Trevor Noah ve Hannah Gadsby’nin stand up’larıyla yükseltmeye çalışıyorum. Kaan Sezyum ve Deniz Özturhan’ın YouTube’daki programları Saygıdeğer Eski Eşim’i ve Horrible Bosses gibi komedi filmlerini izliyorum. The Social Distancing Festival’dan global dijital etkinlikleri takip etmeye çalışıyorum. Dijital konserlerden Ahmet Ali Arslan’ın kendi kanalından yayınladığı konserini izledim. Bunların dışında online meditasyon ve yoga dersleri şu sıralar hayat kurtarıyor. 

ezhel

Neler okuyorsunuz?

Son zamanlarda bolca sektörel haber, kısa makale ve sosyal medya içeriği okuyorum. Bunların dışında roman okumaya konsantre olmakta zorlansam da Nijeryalı yazar Chimamanda Ngozi Adichie’nin Yükselen Güneşin Ülkesinde adlı romanını, Budist eğitmen ve psikolog Tara Brach’in Radical Acceptance adlı henüz Türkçe’ye çevrilmemiş kitabını ve Barış Akpolat’ın Ezhel’le 200 Saat: Kazıdım Tırnaklarla adlı kitabını okuyorum.

Son yıllarda Türkiye’de izlediğiniz, sizi en çok heyecanlandıran konserler hangileriydi?

Kokoko!, God Speed You Black Emperor, Nick Cave & The Bad Seeds ve Neil Young.

Bu aralar herkesin yolu sık sık mutfağa düşüyor. Sizin de mutfağa girip denediğiniz tarifler oldu mu?

Eskiden çoğunlukla sebze ağırlıklı sade yemekler yapıyordum ama bu süreçte bolca vaktim olduğu için yeni tarifler denemeye başladım. Fırında vegan mücver, Fransa’da nohut unundan yapılan bir sokak yemeği olan socca ve vegan bolognese sosun yanı sıra veggieoption.com’dan da bolca tarif deniyorum. 

Evde kalma sürecinde hayata dair ne gibi çıkarımlarınız oldu?

Değişken ruh halleri içinde yaşamımızı sürdürürken, bu süreçte büyük kararlar almak bence sağlıklı değil. Ancak bir taraftan da günlerimiz beyin jimnastiği yapıp kendimize “bunu yapsaydım nasıl yapardım?” diye sorduğumuz bir sürü anla dolu. Dolayısıyla bir karar veremesen bile kimi düşüncelerini geleceğe ışık tutmaları için bir kenara yazıp saklıyorsun. En azından şimdilik. İleride bu çıkarımlardan çok ders alacağımıza inanıyorum.

ETİKETLER: VOGUEİNSTAGRAM , KÜLTÜR SANAT , MÜZİK , KİTAP , DİZİ , FİLM , KÜLTÜRSANATTAVSİYELERİ , VOGUETAVSİYE