11 Nisan 2020

Kültür-Sanat Gurularından Enerjinizi Yükseltecek Tavsiyeler: Can Ayverdi

YAZI: MERVE BAYRAM

20-04/06/18015_mr_tvo_01_052_v3-1586177264.jpg

Fotoğraf: Miguel Reveriego, Moda editörü: Konca Aykan

Günlerimiz, cevabı olmayan sorularla birlikte akıyor. Bahar ve yaz aylarında gitmeyi planladığımız festivaller, etkinlikler ve konserler birer birer iptal oluyor. Fakat her şeye rağmen bizi hareketlendiren müzikler, günün en beklenmedik anlarında içimizde sesini yükseltiyor, en sevdiğimiz sanatçıların o unutamadığımız konser sahneleri zihnimizde birden yüzeye çıkıp sisleri dağıtıyor, görüşümüzü netleştirip hayat motivasyonumuzu artırıyor.

Vogue Türkiye moda koordinatörü Merve Bayram, işte bu iyi hissetme halini sürdürecek serotonin artıran öneriler için işi bilenlere başvurdu. Bu yazı dizisinde, kültür-sanat ve eğlence sektörlerine yön verenlerin evde neler dinlediklerini, neler izleyip okuduklarını ve bu süreçte neler hissettiklerini bulacaksınız.

Can Ayverdi

Can Ayverdi, İşletmeci, Kastel

Neler dinliyorsunuz?

Bir süredir 1970’lerin ve 80’lerin Japon disko albümlerini dinliyorum; müzikal olarak o dönemin Türk disko müziklerine de benziyorlar. 

Bunların içinde özellikle de güneşli günlerde dinlemek için Tatsuro Yamashita albümleri favorim. Bu ara Spacy albümünden çıkamıyorum.

chew, çizgi roman

Suspiria, Dario Argento

Neler izliyorsunuz?

Şu sıralar favori aktivitem, gündüz saatlerinde klasikleri yeniden izlemek. Geçtiğimiz günlerde Dario Argento’nun Suspiria ve Godard’ın Le Mépris filmlerini büyük keyifle izledim.

chew, çizgi roman

Neler okuyorsunuz?

Uzun zamandır başlamak istediğim ama elimde bazı sayılar eksik olduğu için başlayamadığım Chew adlı çizgi romana başladım. Şiddetle tavsiye ederim.

Son yıllarda Türkiye’de izlediğiniz, sizi en çok heyecanlandıran konser hangisiydi?

İyi bir konser izleyicisi olduğumu söyleyemeyeceğim. Geçen yazı evden festival izleyerek geçirdim.

Bu aralar herkesin yolu sık sık mutfağa düşüyor. Sizin de mutfağa girip denediğiniz tarifler oldu mu?

Tam bir bolognese aşığıyım. Beğendiğim tarifi uygulamam bir günümü alıyor. Hayatımın sonuna kadar sıkılmadan yiyebilirim.

Evde kalma sürecinde hayata dair ne gibi çıkarımlarınız oldu?

Mutluluk, kişilere ve olaylara bağlı olmamalı. Bu fikri disiplin haline getirmiş olanların kazançlı olduğu bir dönemdeyiz. Hayatımızı çok hoyratça yaşadığımızı düşünüyorum. Bir de yaşantımızı belgeleme, belgelediklerimizi de süsleme yarışı içindeyiz. Umarım bu savurganlık sona erer.

ETİKETLER: VOGUEİNSTAGRAM , KÜLTÜR SANAT , MÜZİK , KİTAP , DİZİ , FİLM , CAN AYVERDİ , KASTEL , KÜLTÜRSANATTAVSİYELERİ , VOGUETAVSİYE