22 Aralık 2020

Kış Stilinize İlham Verecek 5 Film

YAZI: HAZAL BAYAT

Aşk, komedi, aksiyon, gerilim... Julia Roberts'lı Aşk Engel Tanımaz'dan Audrey Hepburn'lü Öldüren Şüphe'ye uzanan listedeki beş filmin ortak noktası, kış mevisimi ve bolca moda.

Charade (Öldüren Şüphe)

charadeFotoğraf: IMDB

Audrey Hepburn'ün başrolde olduğu, Paris sokaklarında geçen bir filmden ikonik moda anlarının eksik olması beklenebilir mi? Türkçeye Öldüren Şüphe ismiyle çevrilen 1963 yapımı Charade'de Hepburn, kocası öldürülen bir kadını canlandırıyor. Elbette sıradan bir kadını değil; kırmızı ve sarı paltosuyla Paris sokaklarında göz kamaştıran bir kadını.

Notting Hill (Aşk Engel Tanımaz)

charadeFotoğraf: IMDB

Julia Roberts'ın bir kitapçıya aşık olan ünlü bir film yıldızını canlandırdığı 1999 yapımı Notting Hill, kış mevisiminden çok daha uzun zamana yayılan bir aşk hikayesini anlatıyor. Filmi bu listenin parçası yapansa Roberts'ın canlandırdığı Anna Scott karakterinin hikayenin başlarında büründüğü siluetler. Kış için yeni bir alışverişe çıkmanıza sebep olacak görünümler arasındaki favorimiz, Fransız beresi ve güneş gözlükleriyle tamamlanan siyah deri trençkotlu ikonik stil.

Blade Runner (Bıçak Sırtı)

charadeFotoğraf: Getty Images

Kabul edelim, Bıçak Sırtı olarak tanıdığımız Blade Runner'daki stilleri direkt olarak günlük hayata uygulamak pek mümkün değil. Ancak Vintage mağazalarından bulunabilecek hacimli kürk, diz üstü deri çizmeler, fütüristik etekler ve bolca aksiyonun yer aldığı bilimkurgu, kesinlikle ilham alınacak cinsten.

When Harry Met Sally...

charadeFotoğraf: IMDB

Meg Ryan ve Billy Crystal'ın başrollerini paylaştığı When Harry Met Sally, adından da anlaşılabileceği gibi romantik bir hikayenin etrafında şekilleniyor. Üniversiteden mezun oldukları gün tanışan iki karakterin aşkını izlerken gözümüz 80'lerin sonu, 90'ların başındaki modayı kusursuz bir şekilde yansıtan Meg Ryan'ın kostümlerine kayıyor.

Carol

charadeFotoğraf: IMDB

Kış stilinize ilham verecek filmin hafızanıza kazınacak ödüllü bir yapım olmasını istiyorsanız, Cate Blanchett'li Carol'ı izleme listenize alın. 6 farklı dalda Oscar'a ödül gösterilen film, 1950'lerde New York'ta fotoğrafçılık yapan Therese Belivet isimli karakterle filme ismini veren Carol Aird'in ilişkisini odağına alıyor.

ETİKETLER: FİLM , FİLM LİSTESİ , STİL İLHAMI , SOKAK STİLİ , KIŞ STİLİ , VOGUETAVSİYE