14 Mart 2015

Karides ve Avokado Ceviche

YAZI: BRUNO SANTA CRUZ

Sevgili Vogue Gurme okuyucuları,
 
Bu hafta ceviche tariflerimize yeni bir lezzet daha ekliyor ve sizlere kendi özel tarifim olan karides ve avokado cevicheyi sunuyorum.
 
Özünde yine aynı tarife sadık kalıyoruz ve cevichenin iki ana temelini oluşturan proteini karidesle, narenciyeyi de portakal suyuyla hazırlıyoruz.
 
İstanbul'a geldiğimden beri taptaze portakal sularının neredeyse tatlı denebilecek ve aromalı haline aşık oldum ve bu tadı yemeklerimde kullanmaya karar verdim.
Avokadonun portakallı aslan sütüne yatırıldığındaki tadı beni bambaşka dünyalara götürüyor ve bu deneyimi siz de yaşayın istiyorum. İnanın bu tad ve tazelik hayatınızı değiştirecek türden. İlk tarifimiz levrek ceviche tarifine bayıldığınızdan eminim ama tavsiye ederim güneşli ilk günde bu tarifi deneyin, sizi hayal kırıklığına uğratmayacak.
 
Geçen hafta da söylediğim gibi ceviche tadlarıyla oynayabilirsiniz ve damak tadınıza göre dilediğiniz taze balık ve deniz ürünleriyle denemeler yaratabilirsiniz. Bu yolculukta harika cevicheler hazırlamak için sadece yaratıcılığınıza teslim olmanız yeterli.
 
 
Karides ve Avokado Ceviche
4 porsiyon
 
Malzemeler
400 gr Haşlanmış karides
150 gr Ince doğranmış kırmızı soğan
20 gr İnce doğranmış kırmızı acı biber 
2 gr Taze rende edilmiş zencefil
5 gr İnce doğranmış taze kişniş
100 ml Yeşil limon suyu
200 ml   Portakal suyu 
10 ml Balık sosu 
5 gr Tuzu 
2 gr Ezilmiş tane karabiber 
2 adet Avokado
 
Hazırlanışı
Karidesleri yatay olarak ortadan ikiye kesiyoruz. Kesilen karidesleri derince bir kabın içine koyuyoruz. Karideslerin üzerine kırmızı soğan, kırmızı acı biber, zencefil, kişniş, portakal suyu, balık sosu, tuz ve karabiber ilave edip 1 dakika dinlenmeye bırakıyoruz. Garnitür olarak ise küp şeklinde doğranmış avokado kullanıyoruz.
 
Ceviche deneyimlerinizi paylaşmak için beni Vue Lounge & Bar'da ziyaret ederseniz çok mutlu olurum.
 
Los Espero
Bruno
 

ETİKETLER: VOGUE GURME , YEMEK TARİFLERİ