02 Ağustos 2016

Instagram'da Hakaret İçeren Yorumlara Son!

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Dijital dünyada, Instagram'ın dışında kullanıcıların gönderilerini ve birbirlerini bu kadar çok beğendiği başka bir platform bulunmuyor. Instagram, tabiri caize havada uçuşan like’ları, doğru bir stratejiyle saat başı artan takipçi sayısı ve özel filtreleriyle akıllı telefonlarımızın vazgeçilmez aplikasyonu. 

Bu noktaya kadar her şey inanılmaz cazip görünse de, Instagram'ın diğer sosyal medya platformalarında olduğu gibi dezavantajları da bulunuyor. Popüler Instagram hesapları, muhakkak bir paylaşımının altına yapılan yorumlarda hakaret içeren mesajlarla karşılaşmıştır. Çoğu olumsuz eleştiri ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilse de, amacını aşan nefret söylemini körükleyen yorumları göz ardı etmek mümkün değil.

selena gomez
Selena Gomez 93 milyon takipçisiyle Instagram'ın en çok takip edilen ünlüsü

Bugüne kadar dozu kaçan eleştirileri ve hakaretleri önlemenin, yapılan yorumları tamamıyla silmenin ya da kişiyi engellemenin dışında başka bir yolu yoktu. Takipçi sayısı milyonları geçen hesaplarda, her hakaret içeren yorumu tek tek yok etmeye kalkışmak, fazlasıyla ütopik bir çözüm. Instagram'ın bu konudaki eksikliğini fark eden yetkililer, aplikasyonun yeni güncellemesiyle birlikte yorumları filtreleyebileceğiniz bir özellik sunuyor. Instagram'ın kamu politikasından sorumlu ismi Nicky Jackson Colaco'nun yaptığı açıklamaya göre, yeni güncellemenin sunduğu bu filtreleme opsiyonu belirli kelimelerin, emojilerin ve cümlelerin otomatik olarak banlanmasını sağlayacak. 

ETİKETLER: İNSTAGRAM , YORUM , ÖZELLİK , GÜNCELLEME , SOSYAL MEDYA