29 Mart 2016

Yeni Instagram Hakkında Bilmeniz Gerekenler

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Günlerdir panik halinde Instagram’ın güncellenmiş versiyonuyla tanışmayı bekliyoruz. Görünen o ki aslında bu tanışma için hiç hazır değiliz. Çoklu hesap özelliği ve web bildirimler güncellemesiyle gönlümüzü çalan Instagram, zaman tüneli güncellemesini hayata geçirmeden birçoğumuzun kafasını karıştırdı. Peki markaların, blogger’ların ve fenomenlerin takipçilerinden çılgınca bildirimleri açma özelliğini aktif hale getirmelerini istemesine sebep olan değişim ne?

InstagramFotoğraf: @kyliejenner

Twitter ve Facebook’un sayısız güncellemelerinden çoktan bağışıklık kazanmış olmamız gereken günümüzde, endişeye aslında mahal yok. Instagram detayda küçük ama genele vurduğumuzda etkisi büyük değişikliği şöyle açıklıyor: Instagram’a göre kullanıcılar, kendi zaman tünellerindeki gönderilerin yüzde yetmişini hiç görmeden atlıyorlar. Bu nedenle, Instagram postların gözünüzden kaçmaması için zaman tünelindeki kronolojik düzenden yeni bir algoritmayla sizinle alakalı olduğunu düşündüğü, ilgi alanınıza hitap eden gönderileri öne çıkarmayı amaçlıyor.

Instagram

Sosyal medyanın pazarlama gücünü hesaba katarsak, kronolojik düzenin ortadan kalkması markalar, blogger’lar ve Instagram fenomenleri için tehdit oluşturuyor. Binlerce takipçiye ulaşan içerikler, Instagram’ın yeni algoritmasıyla kişiyi ya da markayı takip edenlerin zaman tünelinde görüntülenmeyebilir. Bu da tanıtım amaçlı kullanılan içeriklerin ulaştığı kitleyi küçülterek, bazı profesyonel reklam anlaşmalarına sekte vurabilir. Instagram’ın yeni algoritmasına karşı açılan savaşta, kullanıcılar paylaşımlarının bütün takipçilerine ulaşmayacağı korkusuyla paylaştıkları 'bildirimleri açın' fotoğrafıyla zaman tünelimizde kısa süreli bir istilaya neden olsalar da, seslerini Instagram’ın yetkililerine duyurabildiler. Şimdilik zaman tüneli güncellemesini ileri bir tarihe alan Instagram, değişimin er ya da geç gerçekleşeceğinin sinyallerini vermeden geçmiyor. Her güncellemede olduğu gibi bunu da önce nefret edip, sonra seveceğiz.

 

ETİKETLER: İNSTAGRAM , GÜNCELLEME , SOSYAL MEDYA